Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Proč se líbáme: posílení zdraví nebo krmení z úst do úst?

Magazín

  16:00
BERLÍN - Kde se zrodil polibek? Otázku, proč se lidé líbají, si vědci kladou už více než sto let. Vzešel snad z kojení? Anebo od dávných Řeků, kteří se navzájem krmili z úst do úst? Nebo je snad líbání biologickou pomocí při výběru partnera - způsobem, jak prověřit jeho imunitní systém? Ať tak nebo tak, polibek je pevně spjatý s historií člověka, píše list Die Welt.
Polibek - ilustrační foto.

Polibek - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Zakladatel psychoanalýzy, rakouský neurolog Sigmund Freud (1856-1939), byl přesvědčen, že líbání je vrozené, že jde o instinkt pocházející z potřeby každého novorozeněte být kojeno; z instinktu, který se z lidského organismu nikdy nevytratil.

Ale v roce 1900, když ruský fyziolog Ivan Pavlov (1849-1936) naučil svého psa slintat při zvuku zvonečku, se mnozí psychologové zaradovali. Vzali vše jako důkaz, že chování - včetně toho lidského - není záležitostí instinktů, ale že je naučené.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidské bytosti měly během historie instinkty ve většině případů plně pod kontrolou, a proto líbání představovalo pouze vědomé vyjádření lásky. Moderní věda však považuje diskusi na téma "vůle nebo příroda" již za zastaralou.

Kanibalismus v Číně

Líbání je sice instinktivní záležitostí, jenže lidé mají  v různých koutech planety odlišné způsoby chování. Což podle vědců vysvětluje, proč u zhruba 650 milionů lidí, tedy asi u deset procent lidstva, k žádnému líbání nedojde. Toho si na svých cestách povšiml i otec evoluční teorie Charles Darwin (1809-1882) a také francouzský antropolog Paul d'Enjoy, který v roce 1897 poznamenal, že pro Číňany je líbání na ústa naprosto odporné a považují ho za jistou formu kanibalismu.

Zhruba ve stejné době dánský vědec Kristoffer Nyrop zjistil, že některé finské páry se rády koupou společně, ale nikdy se nelíbají. A například v Mongolsku se 90 procent lidí líbá, deset procent ne.

Odkud ale polibek pochází? Freudova hypotéza je stále relevantní, spolu s další, kterou v roce 1960 předložil britský zoolog Desmond Morris. Ta tvrdí, že líbání pochází z dávného lidského zvyku krmit se z úst do úst. Šimpanzi to dělají stále. Ve chvíli, kdy je potravy málo, lidoopí rodiče tisknou rty na ústa svých potomků, aby je ukonejšili. A to, že podobné zvyklosti měli i lidé, navíc víme od starých Řeků.

Rakouský behaviorální vědec Irenäus Eibl-Eibesfeldt, který položil základy etologie člověka, zdokumentoval toto chování u některých afrických kmenů, jako jsou například Himbové v severní Namibii.

Pomoc při výběru partnera

Výzkum prováděný neurology a sexuology nabízí možnost, že líbání je biologickou pomocí při výběru partnera. Podle americké vědkyně Sarah Woodleyové jde o způsob, jak prověřit imunitní systém potenciálního partnera.

Nemoci, vůči nimž je člověk imunní, jsou zakódovány do genů hlavního histokompatibilního komplexu (MHC) a vůně a chuť polibku nám tuto informaci předává. Čím odlišnější jsou geny MHC líbaného od genů líbajícího, tím pravděpodobnější je, že se pár dá dohromady, protože čím širší je rozpětí imunity, k tím vyššímu počtu nemocí bude odolný jejich potomek.

Další hádankou je úloha, jakou hraje hormon oxytocin, který při svém uvolnění má na člověka uklidňující a úlevný pocit, a je považován za hormonální "lepidlo" partnerského vztahu. Zamilované páry ho mají vyšší hladinu, takže dává smysl předpoklad, že se jeho množství zvýší, když se lidé líbají.

Ale není to tak, říkají americké psycholožky Wendy Hillová a Carey Wilsonová. Hladina se zvyšuje jen u mužů - ne žen. Ve skutečnosti množství oxytocinu u žen při polibku klesá, z čehož Hillová a Wilsonová dospěly k závěru, že na rozdíl od mužů ženy potřebují víc než polibek, aby se cítily připoutané ke svému partnerovi.

Psycholožky ovšem také zjistily, že při polibku klesly u obou pohlaví prudce hladiny kortizolu. Tento hormon způsobuje pocity stresu, zatímco líbání stres zahání, což může také vysvětlovat, proč líbaný a líbající obvykle nespěchají, aby pevný zámek svých rtů odemkli.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,