Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Proč vymřeli neandrtálci? Mohou za to naši předci

Věda

  7:00
WASHINGTON - Ničivější následky než obrovský výbuch sopky mělo prý pro neandertálce setkání s našimi předky, anatomicky moderními lidmi. Vyplývá to podle DPA ze studie zveřejněné v nejnovějším vydání časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, která přináší nový příspěvek do mnohaleté diskuse o důvodech vymizení neandertálců.
Neandrtálec (ilustrační foto)

Neandrtálec (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Badatelé vycházejí ze zpřesnění datování archeologických nálezů podle vulkanických sedimentů.

ČTĚTE TAKÉ:

Vědci se již dlouho snaží vyřešit hádanku, jaké faktory stály za vymizením těchto našich prehistorických příbuzných. Jednou z možných a často uvažovaných příčin bývají změny klimatu. Skupiny neandertálců byly nuceny se stěhovat před chladem drsných dob ledových do jižnějších oblastí, v teplejších výkyvech jsou ovšem opět doloženy stopy jejich činnosti v původních severnějších oblastech. Svou roli v této věci mohly hrát i erupce sopek.

Migrace z Afriky do Evropy

Během doby ledové před asi 100 000 až 30 000 lety se moderní lidé rozšířili z Afriky do Evropy. Zde se v mnoha oblastech setkávali s neandertálci, kteří zde žili již desítky tisíc let. V době asi 40 000 let před současností se začal počet neandertálců výrazně snižovat a patrně zhruba po deseti tisíci letech vyhynuli, i když, jak naznačují poslední genetické výzkumy, nezmizeli zcela beze stopy.

Právě usazeniny vzniklé nahromaděním tohoto prastarého sopečného prachu, které se dochovaly v jeskyních a také pod mořskou hladinou, nyní prozkoumal tým britského badatele Johna Loweho. Možnosti datování na základě těchto sedimentů stály zatím spíš mimo badatelský zájem, přitom mohou pomoci zpřesnit stáří archeologických nálezů spojených s neandertálci a ranými zástupci druhu Homo sapiens.

Například vědci díky těmto poznatkům již zjistili, že v mnoha oblastech Evropy byly pozůstatky po neandertálcích i stopy po jejich činnosti vzácnější již dlouho před ničivými činnostmi vulkánu. Naproti tomu existuje v této době více nálezů, které lze dávat do souvislosti s příchodem anatomicky moderních lidí, například jejich nástroje vzniklé díky novým technologiím. Z dlouhodobější perspektivy byli podle vědců Homo sapiens patrně lépe vybaveni pro požadavky "nové doby" a prosadili se tak na úkor neandertálců.

Autoři: ,
Témata: PNAS, Afrika, Evropa, John Lowe

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!