Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Prvňáci testují nové písmo. 'Comenia Script' je baví

Věda

  13:00
PRAHA - Čtyřicet českých škol od září zkouší nový druh písma s názvem Comenia Script. Výsledky projektu budou za dva roky. Už teď se ale zdá, že nové písmo děti baví.

Prvňáci zkouší nový druh písma s názvem Comenia Script. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Každý z vás mi teď na svoje tabulky napíše slova, která už umí," vyzývá prvňáky v řevnické základní škole jejich třídní učitelka Michala Sklenářová. Po chvíli se nad hlavami dětí zvedají první tabulky. "Báro, co jsi napsala?" ptá se učitelka šestileté dívky. "Bára má mámu a máma má tátu," čte napsaná slova školačka.

COMENIA SCRIPT

* S nápadem nového písma Comenia Script přišla před několika lety grafička Radana Lencová. Její písmo nemá kličky a vlnovky a ve své psací podobě se podobá tomu, jež najdou děti v knížkách.

* Některá písmena se nabízejí v několika podobách, aby si dítě mohlo zvolit, která mu vyhovuje. Volnost má i v tom, jaký sklon zvolí a jak moc chce či nechce písmena spojovat. Přesněji: spojovat nemusí, ale může, pokud to vyplyne z posunu ruky či jiné potřeby.

* Výhodné je i pro leváky, protože si může každý zvolit, jaký tah a jakým směrem při psaní použije. Není svázaný nutnou kličkou a spojením.

* Psací písmo, které se žáci dosud učí, má svůj původ v předminulém století. Ve třicátých letech století minulého bylo jen trochu zjednodušeno.

Na první pohled vypadají tiskací písmena na její tabulce normálně. Při bližším prozkoumání jsou ale přece jen trochu jiná, než se děti běžně učí. Zdejší škola je totiž jednou ze čtyřiceti, kde se pilotně testuje nový styl písma Comenia Script.

"Například písmeno u se nepíše pouze jedním tahem linky, ale přibude mu ještě nožička. Přesně tak, jak vypadá v tištěné podobě malé u například v knihách," popsala rozdíl Michala Sklenářová. Rozdíl je znát také při psaní velkého písmene m. Nyní budou děti jeho střed psát až dolů na řádku, ne do poloviny písmene, jak jak se to do dnes učí. I když se některá velká tiskací písmena píší jinak, hlavní změna nastane, až se prvňáci začnou učit malá tiskací písmena a jejich navazování do slov. Což bude po pololetí.

Rodiče s testem souhlasí
Podle ředitelky školy Štěpánky Rajchlové je zavedení nového písma revolucí, ta ale prý byla již nutná. "Psací písmo, které se do teď děti ve školách učí, je pro ně náročné. Často je psaní demotivuje, protože jim nejde," myslí si Rajchlová s tím, že jde o vývoj. "Ten se nedá zastavit. Jinak bychom i my do teď kreslili divoká zvířata na zdi místo psaní."

Upozorňuje i na fakt, že se děti s psacím písmem v průběhu studia navíc nikde nesetkávají. Všechny texty, včetně slabikáře, jsou psány tiskacím písmem. "Když děti přejdou na druhý stupeň, píší psacím písmem maximálně čtyři žáci. Ostatní stejně používají spíš tiskací," dodala. Podle jejích slov mají děti při učení potíže hlavně s napojováním psacích písmen. "To je pro ně kolikrát nejnáročnější, špatně si to zapamatují. Potom jim dělá problémy celé psaní," řekla.

K tomu, aby prvňáci na řevnické škole mohli nové písmo testovat, museli mít souhlas rodičů. Až na tři nerozhodné souhlasili hned všichni.

"Největší podporu má Comenia Script u rodičů, kteří již jednoho školáka mají, a tak s potomkem už zažili trápení při učení psacího písma. Každopádně nerozhodným rodičům jsme nabídli, že jejich děti budeme dál učit psací písmo," popsala postup ředitelka školy. Nakonec ale souhlasili rodiče dětí z obou prvních tříd, které zde mají.

O novou metodu psaní se ale zajímají i děti z vyšších ročníků. Škola pro ně proto připravuje projekt s názvem Den písma.

Starší děti si během něho nový styl písma vyzkouší. Prvňáky zase čeká seznámení s psacím písmem, ale i s historií. Vyzkoušet si všichni budou moci například i písmo švabach.

Za dva roky na všech školách?
Projekt s testováním Comenia Script bude na vybraných školách trvat dva roky. Poté ministerstvo školství vyhodnotí výsledky, na jejichž základě určí, zda se nový styl písma budou učit žáci všech škol.

Ředitelka Štěpánka Rajchlová věří, že písmo úspěch mít bude. Její prvňáky zatím psaní baví. "Nejraději mám tělocvik a psaní. Baví mě hlavně písmeno m jako máma," ukazuje do sešitu šestiletý David, který právě pečlivě dopsal svou větu. A podobně odpovídá i stejně stará Bára.

A zdejší učitelky si chválí ještě jednu věc: tím, že děti nebudou muset učit dva druhy písma - nejdříve tiskací, poté psací - budou mít víc času na procvičování psaní, ale i na jiné věci.

"Kvůli učení dvou druhů písma je mnohem méně času na čtení. To by se letos mohlo změnit," potvrdila učitelka Michala Sklenářová.