Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čínský Nebeský palác 1 se zřítil. Trosky osmitunové vesmírné stanice dopadly do jižního Pacifiku

Věda

  3:25aktualizováno  12:39
PEKING/PRAHA - Trosky první čínské vesmírné stanice Tchien-kung 1 okolo 2:16 SELČ vstoupily do atmosféry Země nad jižním Pacifikem a zřejmě z velké části při návratu shořely. Uvedla to čínská státní tisková agentura, čas a místo vstupu potvrdila i jednotka amerického letectva sledující vesmírné objekty.

Radarový snímek Tchien-kung 1 (Nebeský palác 1) hodiny před zničením. foto: ČTK/AP

02.dubna 2018 v 03:21, příspěvek archivován: 02.dubna 2018 v 03:45

NW of Tahiti - it managed to miss the 'spacecraft graveyard' which is further south! https://t.co/Sj4e42O7Dc

Čínský kosmický úřad předtím uváděl, že zařízení by mělo vstoupit do atmosféry mezi 2:11 a 3:33 SELČ nad jižním Atlantikem poblíž Sao Paula. Čínské úřady od začátku ujišťovaly, že lidem nehrozí téměř žádné nebezpečí a dopad větších úlomků stanice na pevninu je nepravděpodobný. Vědci už o víkendu předpokládali, že trosky se zřítí k Zemi v pondělí nad ránem.

Prakticky celá 8,5 tuny vážící stanice, která na oběžné dráze pracovala od roku 2011, byla podle čínského vesmírného úřadu zničena při vstupu do atmosféry. Stalo se tak údajně o něco dříve, než se původně předpokládalo. Zatím však chybí nezávislé vizuální potvrzení.

Stanice Tchien-kung 1 je od roku 1957 padesátým největším objektem, který se nekontrolovatelně zřítil k zemi. Čína sice původně chystala její kontrolovaný návrat do atmosféry Země, ale to se nepovedlo, protože v březnu 2016 přestala reagovat na pokyny řízení a nakonec přestala fungovat úplně.

Model vesmírné stanice Tchien-kung 1

Podle astrofyzika Brada Tuckera z Australské národní univerzity v Canbeře sice zhruba 90 procent Tchien-kungu 1 shořelo v atmosféře, „malé části se ale určitě dostaly až na povrch“. Zbytek, který tvořil jen deset procent hmotnosti stanice, podle Tuckera stále vážil asi 700 až 800 kilogramů.

Původně měla být stanice vyřazena z provozu v roce 2013, ale mise byla opakovaně prodlužována. Díky ní mohli Číňané provádět experimenty, které jsou součástí ambiciózního čínského vesmírného programu. Jeho cílem je umístit na oběžnou dráhu kosmickou stanici se stálou posádkou do roku 2023.

Čínský bulvární list Global Times v neděli napsal, že celosvětová pozornost věnovaná návratu stanice Tchien-kung 1 ukazuje, jak zahraničí Číně „závidí“ její vesmírný program. „Je normální, že se kosmické lodě vrací do atmosféry, ale Tchien-kung 1 se dostalo tolik pozornosti částečně proto, že některé západní země se pokouší o mediální humbuk a házení špíny na rychle rostoucí čínský letecký a kosmický průmysl,“ napsal deník.

Autoři: ,