Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Snímek černé díry potvrzuje Einsteinovu teorii relativity, ukazuje silné zakřivení světla, říká astronom

Mezinárodní tým astronomů ve středu zveřejnil vůbec první snímek černé díry, který se podařilo pořídit díky projektu Event Horizon Telescope (EHT). „Jako byste chtěli pozorovat pětikorunu na povrchu Měsíce,“ přibližuje novou technologii v rozhovoru pro server Lidovky.cz astronom Jan Palouš.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

17. 5. 2019 12:47

Lež!

0 0
možnosti

17. 5. 2019 0:22

Snímek černé díry ukazuje jen na vaše špatné brýle:

http://1gr.cz/fotky/pes/19/042/pgal/WAG7ac692_Brejle.jpg

0 0
možnosti

11. 4. 2019 2:38

Tak nevim. Theorie relativity se porad potvrzuje a ja jsem mel sagnacuv interferometr a ten tvrdil uplne neco jineho. Sagnacuv interferometr se pouziva jako gyroskop. Tak tedy u Einstena je to theorie relativity ktera se porad potvrzuje, U Sagnaca to ma byt "sagnacuv efekt". Da se s nim merit otaceni Zeme. Ten se dokazovat nemusi. Sagnacuv interferometr si muze kazdy koupit. Theorie je k nemu v internetu.

0 0
možnosti

11. 4. 2019 10:40

ukazuje Vám něco jiného,protože světlo se chová jak jako vlna tak jako částice.Světlo si de facto může vybrat jak se bude chovat ( dualismus).Každé měření je zásah do systému a světlo si to nikdy nenechalo líbit.Slušně chovající se světlo se chová jako vlna (součast el.mag.spectra) a dá se běžně měřit přístroji jako refraktometr a polarimetr a kolorimetr.Hlavně kapalin nebo látek převedených do roztoku.Běžně se používá v potravinářství.Za mlada jsem se s nima dost vyblbnul.

0 0
možnosti

J. Ticháček

11. 4. 2019 0:25

Nějak nedokážu uvěřit tomu, že na ty otázky odpovídal astronom. Řekl bych, že si novinářka jeho odpovědi zkrátila a upravila k obrazu svému. Nevzdělanému.

0 0
možnosti

10. 4. 2019 20:17

Astronomové na to přišli přes strukturu hvězd, kdy hvězdy jsou v jakési rovnováze mezi atomovými procesy v centru a gravitací.

To je hodně nešikovné vysvětlení pro laiky. V nitru hvězdy probíhá jaderná fůze nejprve lehkých jader a později těžších. Obrovská energie uvolňující se z této fůze uniká z hvězdy v podobě záření. Tak jak se nitro hvězdy plní vyhořelým "palivem" z těžších prvků, zvyšuje se gravitační síla jádra. Ta dále stlačuje jádra a tak se může zapálit fůze těžších prvků. A pak záleží na velikosti hvězdy. co bude dál. Ty největší nakonec svou gravitací překonají energii záření a nepustí ho ven a hvězda se zhroutí do černé díry. Nebo exploduje jako supernova a vyvrhne do vesmíru těžší prvky z nichž jsme stavěni. Nebo se z ní stane bílý či hnědý trpaslík. Sám jsem spíše laik, tak to třeba někdo upřesní.

0 0
možnosti

10. 4. 2019 21:09

Jako laik poupravím tvrzení o slučování těžších jader. K tomu dochází po vyhoření lehčích jader, kdy následkem poklesu tlaku záření dojde ke gravitačnímu hroucení hvězdy, tedy i zvýšení tlaku a teploty, které zažehne slučování těžších prvků. Jako konečná je u termojaderné reakce výroba železa, protože výroba těžších prvků energii naopak spotřebovává, ty pak vznikají při explozi hvězdy.

Pokud jde o článek, pobavilo mě udání (číselně správné) hmotnosti slunce v gramech, což mi u hvězdy přijde jako nepraktická jednotka :-).

0 0
možnosti