Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Psi na elektronickém obojku už v Sokolově pobíhat nemohou

Magazín

  6:22
SOKOLOV - Majitelé psů v Sokolově mohou ve městě své psy vodit výhradně na vodítku. Dosud bylo vyhláškou umožněno místo klasického vodítka používat i takzvaný elektronický obojek. Na druhou stranu zvýšili zastupitelé počet míst, kde mohou psi být puštěni na volno. Nadále platí povinnost majitelů označovat své psy mikročipem nebo tetováním, řekl starosta Sokolova Jan Picka (ČSSD).

Pes (ilustrační foto) foto: Fitmin

„Nakonec jsme se shodli na tom, že elektronický obojek nebudeme v Sokolově považovat za psa vedeného na vodítku. Argumentů, které nás k tomu vedly, bylo několik. Nicméně už několikrát jsem byl svědkem toho, kdy bojové plemeno puštěné na volno svého majitele neposlouchá vůbec, nebo ho poslouchá jen částečně. Pokud by se ten pes lekl nebo projevil touhu si hrát třeba s malým dítětem, které pobíhá kolem, tak jsme přesvědčeni, že elektronický obojek by v tomto případě nemusel zafungovat,“ řekl Picka.

Pět mýtů o psím žrádle. Krmit psa jednou denně je málo, říká odborník

Kolemjdoucí navíc z dálky nemusejí poznat, že volně pobíhající pes je ve skutečnosti ovládán elektronickým obojkem, a mohou mít obavy. Podle starosty to způsobovalo i plané výjezdy městské policie, když občané hlásili, že se ve městě pohybují psi bez vodítka. Elektronický obojek majitel psa ovládá na dálku. V momentě, kdy pes utíká a nereaguje na přivolání, může majitel vyslat nepříjemný elektronický impuls.

Bez vodítka

Majitelům psů ale město vyšlo vstříc zvýšením počtu míst, kde mohou být psi vypuštěni na volno. Místo původních sedmi je jich nyní devět. Bez vodítka mohou psi běhat například v bývalém Jižním lomu, na vybraných loukách u sídlišť Michal a Vítězná nebo v části Areálu zdraví či lesoparku Bohemia. „Všech devět ploch je perfektně graficky znázorněno na webových stránkách města Sokolova,“ doplnil starosta.

Povinností pejskařů je samozřejmě uklízet po svých psech výkaly. Městská policie v ulicích kontroluje také povinné označení psů mikročipem, které v případě, že se pes zaběhne, významně ulehčuje práci městskému útulku. Majitel psa, který vyhlášku nedodržuje, riskuje pokutu až 5000 korun.

Autor: