Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ptakodinosaurus míchá kartami

Věda

  9:27
PRAHA - V poušti Gobi byly objeveny fosilní pozůstatky největšího známého dinosaura, který připomínal ptáky.

Gigantoraptor. Nedospělý exemplář pradávného ještěra vážil téměř jeden a půl tuny. foto: Lidové noviny

Pokladnice zkamenělin v opuštěných oblastech Číny vydala nečekaně velký objev: opeřeného dinosaura, který patrně vážil více než jeden a půl tuny. V dnešním vydání časopisu Nature to oznámil Sing Su se čtyřmi kolegy z Ústavu paleontologie obratlovců a paleoantropologie Čínské akademie věd v Pekingu.
 
Tvor žil v závěru druhohor, přesněji na konci křídy, poslední epochy druhohor. Ta trvala od doby před 144 miliony let do doby před 65 miliony let. Unikátní kosti pocházejí z pouště v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Nálezová vrstva je stará 70 milionů let.

Badatelé kosti určili jako nový rod a druh dinosaura. Pojmenovali jej Gigantoraptor erlianensis. První část jména, rodová, znamená, že se jedná o obřího dinosaura, který připomíná dravé ptáky. Druhová část pak zohledňuje místo objevu v Erlianské pánvi.



Přestože se kostra nezachovala celá, nález umožnil spolehlivě zrekonstruovat, jak gigantoraptor vypadal. Délku těla měl kolem osmi metrů, výšku v kohoutku 3,5 metru. Jeho tělesnou hmotnost vědci odhadli na 1400 kilogramů. To je 35krát více, než kolik činila hmotnost největších jiných oviraptorosaurů, tedy skupiny zobáky a peřím vybavených dinosaurů. Ta jen vzácně přesáhla 40 kilogramů.

Tvor byl opeřen jen zčásti, zejména na horních končetinách. Na zbytku těla měl zřejmě holou pokožku bez zvláštní tepelné izolace (třebaže peří mohlo mít i jiné účely), jak tomu bývá u zvlášť velkých savců. Mikroskopické prozkoumání lýtkové kosti odhalilo, že v době smrti byl, nehledě na úctyhodné tělesné rozměry, ještě velmi mladý. Nebylo mu ani jedenáct let.

Podle stavby kostní tkáně však do těchto rozměrů dorostl mimořádně rychle, a to již za sedm let. Rychlejším tempem než jiní velcí draví dinosauři, jako třeba jedinci severoamerických rodů Albertosaurus a Gorgosaurus ze skupiny tyranosaurů. Většina obřích dinosaurů rostla rychle. Oněch téměř jedenáct let u gigantoraptora již znamenalo časnou dospělost. Nicméně, kdyby zůstal naživu, jeho růst by téměř určitě pokračoval.

Další informace najdete v dnešních Lidových novinách.


Autor: