22. února 2010 9:09 Lidovky.cz > Relax > Věda

Raketoplán Endeavour se vrátil z jedné z posledních misí k ISS

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Raketoplán Endeavour přistál 22. února na Mysu Canaveral | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Endeavour přistál 22. února na Mysu Canaveral | foto: Reuters

MYS CANAVERAL Raketoplán Endeavour přistál na floridském Mysu Canaveral podle plánu dnes v 4:20 SEČ (v neděli večer místního času).

Raketoplán s šestičlennou posádkou se po 14 dnech vrátil z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kterou astronauti rozšířili o vyhlídkový modul Cupola a novou obytnou sekci Tranquility.

Podle agentury AP se jednalo o třiadvacáté přistání raketoplánu ve tmě.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) hodiny před plánovaným přistáním upozorňoval, že ho může překazit ohrozit déšť a zvýšená oblačnost. Šéfmanažer mise LeRoy Cain v sobotu odhadoval šance na vhodné počasí pro přistání v plánovaném termínu pouze 50 na 50. Počasí se však nakonec upravilo.

Nový vyhlídkový modul

Výstavba ISS je nyní prakticky dokončena. Od roku 1998 ji budovalo 16 států a přišla asi na 100 miliard dolarů. Poslední velký díl, vyhlídkový modul Cupola a novou sekci Tranquility dopravil na orbitální komplex právě při nynější misi Endeavour. Vyhlídkový modul má sedm oken, z nichž prostřední kruhové o průměru 79 centimetrů je největší, jaké kdy člověk ve vesmíru instaloval.

K dovybavení stanice poslouží čtyři další mise raketoplánů, po nichž NASA závěrem roku provoz svých tří raketoplánů ukončí. Další mise odstartuje začátkem dubna. Na ISS raketoplány dopraví náhradní díly a zásoby a provedou některé experimenty.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz