Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Rakoviny děložního čípku. Lékaři zavadí nové spolehlivější testy

Zdraví

  6:44
Na rakovinu děložního čípku u nás každý rok umírá téměř čtyři sta žen. Některé z nich přitom zcela zbytečně. U českých žen patří rakovina děložního čípku k nejčastějším onkologickým onemocněním. Zachytit včas její první signály mnohdy znamená zachránit pacientce život.
Léčba rakoviny

Léčba rakoviny foto: Shutterstock

„Zavedli jsme proto u nás do praxe nové laboratorní testy a nový postup v záchytu a sledování rizikových pacientek, který je spolehlivější než dosavadní celorepublikově zavedená praxe,“ uvádí primář gynekologického oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze Petr Popelka. Podle jeho názoru se jim právě díky tomu lépe daří odhalit pachatele nemoci ještě dřív, než stihne napáchat škody.

Pachatel známý

Původci karcinomu děložního čípku jsou lidské papilomaviry (HPV). Odhalil je německý vědec Harald zur Hausen a za svůj objev dostal před osmi lety Nobelovu cenu. Zmíněných virů existuje asi stovka, ale jen některé z nich mají nemoc na svědomí. V průběhu života se jimi nakazí velká část žen, ale naprostá většina se těchto virů dovede sama zbavit.

Jak předejít rakovině? Stačí dodržovat novoroční předsevzetí, radí onkologové

Existuje ovšem skupina pacientek, které se z nějakého důvodu vetřelce samy zbavit nedokážou. Lidské papilomaviry se uhnízdí v organismu a čekají na svou příležitost obvykle až deset let. Příznaky nemoci na sobě žena většinou zpozoruje až v pokročilém stádiu nemoci. Nejspolehlivější ochranou proti rakovině děložního čípku je v současné době kombinace očkování a pravidelných preventivních prohlídek. Jejich součástí je i takzvaná cytologie, při níž lékař odebírá buňky z děložního čípku a nanáší je na sklíčko.

Až donedávna měli čeští gynekologové prakticky jedinou volbu. Odebraný stěr odeslali do laboratoře, která vzorek vyhodnotila. „Tato metoda má ovšem spolehlivost jen 60–80 procent a nedokáže některé změny vůbec zachytit,“ upozorňuje primář Popelka. „Onemocnět rakovinou mohou tedy i ženy, které chodí poctivě na preventivní prohlídky.“ Ve většině západních zemí proto začali přecházet na modernější metodu, jejíž spolehlivost je téměř stoprocentní.

Spolehlivější ochránce žen

Novou metodu, takzvanou liquid based cytology (LBC), vyvinuli v Americe a dnes se již používá i u nás. Buňky setřené z děložního čípku v tomto případě gynekolog umístí do speciálního tekutého média a odešle do laboratoře. „Roztok udržuje buňky v nezměněné kvalitě po dobu několika týdnů,“ říká Iva Kinkorová Luňáčková z Bioptické laboratoře v Plzni, kde tuto metodu zavedli už před pěti roky. „Pokud jsou během těchto týdnů zapotřebí ještě nějaká doplňková vyšetření, nemusí žena opakovaně navštěvovat gynekologa a odběr znovu absolvovat.“

Jako jediní v České republice pak na tomto pracovišti při rozboru stěrů používají i počítačovou analýzu. Využívají speciální software, který dokáže buňky na sklíčku „přečíst“, vytipovat ty podezřelé a pomocí elektronických souřadnic je přednostně podsunout pod mikroskop. Tady se jich ujmou pracovníci laboratoře, kteří abnormální nálezy vyhodnotí. Kromě cytologického rozboru v této laboratoři provádějí i testy na přítomnost virů HPV. Dvojitý screening přitom nejen výrazně zpřesňuje diagnostiku, ale také napomáhá lépe rozpoznat i ojedinělé přednádorové nebo nádorové změny.

Pečlivost vždycky nestačí

Pokud cytologické vyšetření prokáže patologické změny buněk odebraných z děložního čípku, pak obvykle gynekolog ženě doporučí takzvanou konizaci, neboli operační odstranění poškozené tkáně. Důležité je ovšem tuto operaci správně načasovat.

„Ženám nabízíme speciální molekulárně-genetický test, kterému mám ve zvyku říkat protinádorová brzda,“ uvádí doktor Popelka. „Jeho cílem je zjistit, zda jsou pacientčiny geny ještě schopné zajistit ochranu před vznikem nádoru.“ Moderní metody ovšem prozatím naše zdravotní pojišťovny plně nehradí a pacientky si na ně musí připlácet.

Čeští vědci ocenění za diagnostiku rakovinných buněk zakládají start-up

Že se to přece jen může vyplatit, ví třeba paní Žaneta. Na preventivní gynekologické prohlídky u nás pravidelně chodí pouze 55 procent žen. A právě ona patřila k pečlivým. Při kontrole před sedmi lety u ní gynekolog objevil přednádorové změny na děložním čípku a doporučil konizaci. Po zákroku pak porodila své první dítě císařským řezem a po nějaké době začala uvažovat o druhém těhotenství.

„Na naši kliniku přišla loni v květnu s tím, že se jí nedaří přijít do jiného stavu,“ vzpomíná primář Popelka. „Při vyšetřeních, kdy bereme i vzorečky tkáně, jsme v kanálku hrdla děložního objevili nádor.“ Pacientka musela absolvovat poměrně radikální operaci, při které jí lékaři odstranili dělohu, vejcovody i lymfatické uzliny v pánvi.

Kdyby ovšem dostala šanci včas využít moderních metod, nemusela se možná dnes vzdát své naděje na druhé dítě. Vždyť viry HPV, které se v organismu zabydlí, začnou škodit většinou až za několik let. „Ráda bych si za testy připlatila, ale nikdo mně o nich nic neřekl,“ říká s lítostí Žaneta.

Na kongresu ano, v praxi ne

„O nových metodách čeští gynekologové vědí už několik let, hodně se o nich baví na kongresech, ale leckdy používají pouze konvenční postupy,“ komentuje situaci doktor Popelka. „A to je určitě škoda – už proto, že v zemích, kde tyto metody zavedli do praxe, se podstatně snížila úmrtnost na rakovinu děložního čípku.“

Pro lepší prevenci rakoviny děložního čípku se podle něj v posledních letech v České republice udělalo poměrně dost. Před osmi lety zahájilo Ministerstvo zdravotnictví ČR celorepublikový screeningový program zaměřený na včasný záchyt karcinomu děložního čípku. Zdravotní pojišťovny nově zvou k odběru cytologie i ženy, které zanedbávají pravidelné preventivní gynekologické prohlídky. Také očkování je od té doby, kdy ho pojišťovny mladým dívkám hradí, opět o něco dostupnější. Přesto je ale zdá se ještě stále co zlepšovat.

Rostlinné oleje mohou způsobovat rakovinu. Lepší je máslo, sádlo a olivový olej

„Kombinovaný screening u žen nad 30 let je určitě jednou z takových věcí,“ uvádí doktor Popelka. „Na jedné straně by tak bylo možné vyčlenit skupinu rizikových pacientek, které vyžadují další odbornou péči, a na druhé straně prodloužit interval sledování u těch, jež mají testy negativní.“ Podle jeho názoru by tak byl screening mnohem efektivnější. A šance na to snížit riziko rakoviny zase o něco větší.

Do 30 let věku se 80 procent žen, které měly 2 a více sexuálních partnerů, nakazí lidským papilomavirem (HPV), který může vést k nádoru děložního čípku. Pouze 1–3 procenta těchto žen jsou však rakovinou děložního čípku opravdu ohrožena.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...