Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Kam s tiskárnou či klávesnicí? Patří do speciálního kontejneru

Magazín

  6:43
Staré mobilní telefony, klávesnice, fény, žehličky a další malé elektrospotřebiče doma najde téměř každý. Kam však s nimi, když doslouží a doma už na ně není místo? Elektronická zařízení obsahují nebezpečné látky, které se na skládce postupně uvolňují a nenávratně poškozují životní prostředí, proto jsou pro ně určené speciální červené kontejnery.

Kam s tiskárnou či klávesnicí? Patří do speciálního kontejneru foto: Shutterstock

Ty naleznete jak ve větších městech, tak malých obcích. Odpad z těchto kontejnerů se ve zpracovatelském závodu bezpečně rozebere a z velké části znovu recykluje.

Co patří do červených kontejnerů?

  • mobilní telefony, vysílačky, navigace
  • přehrávače mp3, diskmany, rádia
  • notebooky, klávesnice, myši
  • baterie a nabíječky
  • kalkulačky, budíky
  • elektronické hračky, auta na vysílačku, roboti
  • menší kuchyňské spotřebiče (šlehače, toustovače, mixéry, drtiče ledu, rychlovarné konvice aj.)
  • fény a kulmy, elektrické kartáčky, holicí strojky
  • žehličky, ruční vysavače
  • další elektrospotřebiče do velikosti 4

Třídění odpadu je dnes běžná věc, lidé ale často zapomínají oddělit od směsného odpadu ten elektronický. „Červené kontejnery využívá podle našich informací 60 procent obyvatel České republiky. V minulém roce lidé vyhodili do červených kontejnerů více než 1 000 tun drobných spotřebičů, nejčastěji šlo o kuchyňské přístroje. Díky speciálním kontejnerům najdou spotřebiče další využití a jejich správnou recyklací se zabrání poškozování přírody,“ říká Martina Ďaďová, tisková mluvčí neziskové organizace Asekol.

Za rok 2015 se odevzdávalo do červených kontejnerů ze 75 procent tzv. „historické elektro“, takové které bylo vyrobeno před rokem 2005. Nejvíce lidé vyhazovali drobné domácí spotřebiče – rychlovarné konvice (počtem odevzdaných kusů získaly pomyslnou zlatou příčku), rádia, DVD a video přehrávače, DVB přehrávače, topinkovače, žehličky, fény a kulmy, domácí pekárny i vysavače nad 2 kg. Dále také vyhazovali tiskárny, PC a příslušenství jako klávesnice a myši, ale i třeba v posledních letech spíše módní zboží jako jsou mobilní telefony a tablety.

Kontejnery na tříděný odpad. Ilustrační foto

Čech vyhrál s obalem na pizzu, který se složí na odpadkový koš

Recyklace v číslech

Kolik je možné ušetřit z veřejných rozpočtů, pokud vysloužilé elektro neskončí v popelnici na směsný odpad, ale v červeném kontejneru? Výpočet je poměrně jednoduchý. Občan vyprodukuje zhruba půl tuny směsného odpadu ročně. Jedna tuna likvidace směsného odpadu stojí obec v průměru 2 612 korun ročně. Náklady na likvidaci starého či vysloužilé elektrozařízení vyhozeného do červeného kontejneru jsou oproti tomu pro obec nulové.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!