Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Revoluce: z moči lze poznat nádor prostaty

Věda

  9:51
Vědci udělali velký krok na cestě k vývoji jednoduchého testu na rakovinu prostaty. Objevili v moči látku, která s vysokou pravděpodobností signalizuje přítomnost nádoru.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Lidové noviny

Rakovina prostaty je jedním z nejčastěji se vyskytujících typů nádorů u mužů. Ročně zabíjí hodně přes tisíc Čechů. Tedy víc, než kolik jich zahyne na silnicích. Stejně jako u mnoha jiných nádorů je pro zdárnou léčbu nutná včasná diagnóza.

Karcinom prostaty přímo nesouvisí se zbytněním prostaty, s onemocněním, které po padesátém roce života ztrpčuje život polovině mužské populace, ale má některé společné příznaky a může se vyskytovat současně s ním. Mezi symptomy patří častější potřeba močit, která narušuje i spánek, či pocit neúplně vyprázdněného měchýře. Pacient o nádoru obvykle neví.
 
Osm z deseti vzorků varuje
Z medicínského hlediska by bylo ideální, kdyby byli muži po padesátce vyšetřováni pohmatem per rektum každoročně. Velká část obvodních lékařů se do takového typů vyšetření bez pacientova podnětu nepouští a potenciálně ohrožené muže zase často odrazuje stud. Představa, že v případě podezření na nádor lékař vzorek tkáně prostaty odebere jehlou přes konečník, nahání většině mužů husí kůži, která nemizí ani po ujištění, že biopsie je téměř bezbolestná.

Objev týmu vedeného Arulem Chinnaiyanem z Michiganské univerzity proto může znamenat zásadní změnu v diagnostice tohoto onemocnění. Vědci zjistili, že v moči pacientů, kteří trpí metastazující rakovinou prostaty, se v 79 procentech případů vyskytuje vyšší hladina sarkosinu.

 Jde o přírodní ve vodě rozpustnou aminokyselinu, která není toxická. I v případě raných stadií vývoje nádoru je sarkosin cenným vodítkem. Vyskytoval se ve 42 procentech vzorků, uvádí studie, kterou publikuje dnes vycházející vědecký týdeník Nature.

 Objev role sarkosinu byl výsledkem systematické práce. Profesor patologie a urologie Arul Chinnaiyan spolu s kolegy v rámci výzkumu analyzoval složení 262 vzorků tkáně, krve a moči. Vědci prověřovali 1126 „podezřelých“ látek.

 Nakonec se soustředili na deset molekul – produktů metabolismu – které byly často přítomné ve vzorcích pacientů s pokročilou rakovinou. Sarkosin vynikal ze dvou hledisek. Za prvé proto, že se často vyskytoval u pokročilých nádorů i u těch, které se rychle šíří.

 Neméně cenné je i to, že ve vzorcích odebraných zdravým pacientům nebyl vůbec přítomen. Tím se minimalizuje pravděpodobnost falešného poplachu. Podle zveřejněných výsledků je sarkosin podstatně lepší indikátor postupující rakoviny než tzv. prostatický specifický antigen (protilátka), jehož přítomnost v krvi se testuje dnes.

Konec zbytečných operací
Příčinu zvratu vývoje normální buňky v nádorovou zatím přesně neznáme. Není ani jasné, proč někdy nádor roste jen zvolna a jindy je agresivní. Nezhoubný typ nádoru pacienta omezuje minimálně a po léta se příliš nemění. Stává se, že pacienti s mírnějším typem podstupují chirurgické zákroky a ozařování zbytečně. Rozlišení obou variant je totiž velmi obtížné.

 „Asi největší výzvou, které v případě rakoviny prostaty čelíme, je určení, zda je nádor agresivní. Ukončíme nadměrnou léčbu pacientů,“ říká Arul Chinnaiyan s poukazem na to, že sarkosin upozorňuje právě na agresivní nádory.

 Vědci zdůrazňují, že jsou teprve na začátku výzkumu, který by měl vyústit v použitelný test. Objev musí potvrdit nezávislá pracoviště. Vyladění metody si vyžádá zhruba dalších pět let práce.

 I další objev vědců z Michiganské univerzity je pozoruhodný. Zjistili, že když se do živné kultury s mírnějším typem nádoru přidá sarkosin, změní se v agresivní variantu. Molekula zřejmě hraje v procesu zhoubného bujení zcela zásadní roli.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...