Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Revoluční vynález. Jak a kdy vznikla hmoždinka?

Magazín

  6:27
Kurátoři mnichovského Deutches Museum o ní mluví jako o předmětu, který přinesl „revoluci v oblasti připevňování předmětů na zeď“. A taky jako o největším počinu jejího autora, německého vynálezce Artura Fischera, jenž minulý týden v 96 letech zemřel ve městě Waldachtal nedaleko Stuttgartu.

Hmoždinka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Fischer hmoždinku vynalezl v roce 1958, a zásadně tím usnadnil způsob, jakým se na stěny připevňují poličky a další konstrukční prvky, jež by jinak na vertikální ploše nedržely. Dnes už klasická Fischerova hmoždinka však nebyla tou zcela první. S původní, dřevěnou hmoždinkou přišel už v roce 1911 britský technik John Joseph Rawlings. Tou dobou se v budovách začaly masově instalovat elektrické rozvody a zedníci hledali způsob, jak snadno ke stropu a do stěn připevnit jejich součásti, zásuvky, lampy.

Volant či světelné pero. Jak vypadali předchůdci počítačové myši?

Do té doby k tomu bylo nutné vytvořit dost velké díry, které pak bylo třeba spravovat, ale s Rawlingsovou hmoždinkou – v podstatě jednoduchou trubičkou – se nenapáchalo tolik škody. Hodily se také v situacích, kdy se hřebíky, vruty nebo lepidlo ukázaly jako neúčinné či nepraktické.

Použití hmoždinek se ve stavebnictví rychle rozšířilo, i když nebyly zcela spolehlivé – zvlášť v případě vrtání do sádrokartonu. Řešení přinesla až Fischerova varianta – expandující hmoždinka. Ta je rozdělena na dvě části, které se po zasunutí šroubu začnou rozšiřovat a vyplňovat vyvrtaný otvor. Na těle mají navíc dvě křidélka, která pomáhají tomu, aby hmoždinka při otáčení vrutu nerotovala a pevně se usadila. Díky tomu udrží, ač plastová, i těžší předměty. Hmoždinka se okamžitě ujala a vedle vrutů a hřebíků patří mezi nejpoužívanější stavební pomůcky. Dnes se jich vyrobí na 14 milionů kusů denně.

Fischerovi, který se původně vyučil zámečníkem, se od té doby přezdívalo král hmoždinek. Časopis Spiegel o něm napsal: „To, čím byl Bill Gates v oboru osobních počítačů, je Artur Fischer na poli domácích oprav.“ Ale na své vynálezecké pažbě má mnohem víc zářezů – celkem více než 1100, díky čemuž předčí i takového Thomase Alvu Edisona.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!