Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V Židovském muzeu pracuje robot. Brkem přepisuje svaté písmo

Magazín

  12:00
PRAHA - Berlínské Židovské muzeum vystavuje zajímavost - robota přepisujícího tóru, židovské svaté písmo. Robot nepoužívá digitální tiskařskou techniku, ale brko a černý inkoust, a kopíruje techniku lidského psaní. A psaní starých hebrejských písmen na svitek papíru zprava doleva mu jde velmi rychle, mnohem rychleji než rabínovi, protože nepotřebuje přestávky.

Miži i ženy se modlili ve všech možných prostorách foto: Jiří Kalát, HedvábnáStezka.cz

Robota vyvinula skupina německých umělců robotlab a v berlínském Židovském muzeu má robot svoji premiéru. Na dokončení zhruba 80 metrů dlouhého svitku s celkem 304 805 hebrejskými písmeny potřebuje robot zhruba tři měsíce.

Rabín nebo speciální židovský písař, který smí přepisovat tóru, potřebují na stejnou práci téměř rok. Na rozdíl od tóry psané rabínem nebo písařem však tóru psanou robotem nelze použít v synagoze.

ČTĚTE TAKÉ:

"K tomu, aby tóra mohla být svatá, se musí psát husím brkem na pergamen, proces musí být smysluplný a když píšu, odříkávám modlitby," vysvětluje rabín Reuven Jaacobov. I berlínský rabín však zvědavě sleduje oranžového robota, jak nepřetržitě sepisuje První knihu Mojžíšovu. Pro srovnání Jaacobov v muzeu ukazuje návštěvníkům tradiční způsob přepisování tóry, který se používá tisíce let.

Co je tóra

Jedná se o základní text judaismu a zahrnuje prvních pět knih hebrejské bible, křesťany označované jako Starý zákon.

Matthias Gommel z robotlabu říká, že robot původně psal křesťanskou bibli v němčině, španělštině a portugalštině. Pak byl za pomoci izraelského grafika přeprogramován.

Robot i rabín jsou součástí výstavy "Stvoření světa", která informuje o významu hebrejských rukopisů v judaismu. Přehlídka také ukazuje hebrejské svitky, svatební smlouvy a další středověké dokumenty. Robot bude v muzeu k vidění až do ledna 2015, rabín do 3. srpna.

Autoři: ,