Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Rodí se malí obři. Vyšší hmotnost nemusí být výhodou, říkají porodníci

Spící miminko. (Ilustrační foto.)

Spící miminko. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

V porodnicích často přicházejí na svět miminka vážící přes čtyři, ale i přes pět kilogramů. Velcí novorozenci byli po staletí vnímáni jako zdravější a­ odolnější jedinci, kteří mají vyšší šanci na přežití. Porodníci se ale shodují, že vyšší hmotnost nemusí být vždy výhodou.
  11:17

Když jsem na novorozeneckém oddělení poprvé uviděl naše miminko, byl to šok, vzpomíná na první setkání se svou dcerou Leoš Kyša. Jeho žena musela po komplikovaném porodu zůstat na jednotce intenzivní péče a on tak byl první, kdo si holčičku mohl vzít do náruče.

„Díval jsem se po ostatních miminkách a připadala mi malá jako králíčci. Naše Anička se narodila tři týdny před termínem, a přesto vážila čtyři kila. Ve srovnání s ostatními dětmi vypadala jako malý obřík,“ popisuje pyšný otec, který sám při narození vážil pět kilogramů a i dnes je nadprůměrně velký.

„Máma mi vyprávěla, že když jsem se narodil, chodila se na mě dívat celá nemocnice. Tak velké dítě tam dlouho neměli,“ směje se. Pro jeho matku byl ale porod víc než náročný. Na konci sedmdesátých let si v malé porodnici v Bruntále mohli o moderních přístrojích nechat leda tak zdát. Až do okamžiku narození dítěte nebylo vůbec jasné, jaká bude jeho porodní hmotnost, a tak se lékaři nijak nepřipravovali na možné komplikace. Jednoduše netušili, že v tomto případě mohou nastat.

Velká váha, velký problém

Novorozenci s porodní hmotností nad čtyři kilogramy dnes už nejsou výjimkou. Statistiky zahrnující údaje z celé Evropy uvádějí, že průměrná váha děvčat při narození je 3,45 kg a kluků 3,55 kg. Porodníci nicméně potvrzují, že se velmi běžně setkávají se cvalíky, kteří čtyřkilovou hranici hravě pokořují. „U nás se větší děti rodí stále častěji. Zhruba každé desáté miminko má více než čtyři kilogramy,“ prohlásil před pár lety primář gynekologicko-porodnického oddělení Tomáš Kopecký z­nemocnice ve Valašském Meziříčí.

Jako příklad rekordmanů uvedl chlapce Ondřeje, který při narození vážil 5,50 kg a měřil 55 centimetrů. Brzy po něm přišel na svět chlapeček Denis vážící 5, 55 kilogramu a měřící 55 centimetrů. „Průměrná porodní váha miminek se u nás za posledních téměř 30 let zvedla v průměru o­280 gramů,“ dodal Kopecký. Čtyřkilový novorozenec dnes už téměř nikoho nepřekvapí. Udivují ale další extrémy. Plodný byl v­tomto ohledu rok 2013. Ve Španělsku se narodilo 6,2kilogramové děvče, šest kilo vážil novorozenec ve státě Pensylvánie v USA a­Austrálie žasla nad dítětem, které mělo porodní váhu skoro sedm kilo.

Lidé byli po staletí zvyklí automaticky považovat těžší novorozence za zdravější a odolnější jedince s lepší šancí na přežití. Tato představa v mnohých zůstává zakořeněná dodnes; za jedinou komplikaci se považuje nutnost nákupu větších dupaček. Tak jednoduché to ale není. Vyšší porodní hmotnost mnohdy znamená nemalé zdravotní problémy nejen pro dítě, ale i pro matku. Dvojnásob to platí u obézních žen a žen, které trpí těhotenskou cukrovkou, což často bývají právě matky s nadváhou.

„Velký plod je problémem i pro moderní porodnictví. Ani ultrazvukové vyšetření nám není schopné dát odpověď na to, jaká bude porodní hmotnost dítěte. Zejména na konci těhotenství je toto vyšetření poměrně nepřesné s možnou odchylkou až půl kilogramu,“ vysvětluje docent Antonín Pařízek, vedoucí lékař perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Odhadnout velikost dítěte pomocí vyšetření pohmatem je ještě nepřesnější, a­to zejména u obézních žen, kterých v populaci přibývá.

Roli hrají milimetry

Možný půlkilogramový rozdíl oproti odhadované hmotnosti už může znamenat velké komplikace. Při přirozeném porodu musí dítě projít porodními cestami a­roli hraje každý milimetr. Pokud je dítě v poměru k pánvi matky až příliš velké, může se, zjednodušeně řečeno, „zaseknout“. V takové chvíli mu kvůli nedostatku kyslíku může jít doslova o­život. K tomu se přidává riziko poranění matky, ať už poškození v oblasti porodních cest, většího krvácení, nebo možné ruptury dělohy, což je naštěstí vzácná, ale život ohrožující komplikace.

Při porodu velkých dětí, což jsou podle lékařských tabulek novorozenci s váhou nad 4 kg, nadměrně velkých dětí, které váží více než 4,5 kg, a obrovských dětí, tedy těžších než 5 kg, tak hrozí komplikace oběma. Častěji také v případě velkých dětí volí lékaři porod císařským řezem, který je rizikový jak pro matku, tak i­pro dítě. Už v okamžiku zrození mají malí obříci horší vyhlídky než jejich drobnější vrstevníci.

Problém: krátké a tlusté

Důležitou roli hraje příčina větší velikosti dítěte. Za tu nejčastější je považována obezita matky; těhotných žen s mnoha zbytečnými kily navíc stále přibývá. A druhou nejčastější příčinou je těhotenská cukrovka. Některé děti jsou ale velké jednoduše proto, že mají velké rodiče. Větší porodní hmotnost spolu s větší délkou je u nich daná geneticky. Na tvaru těla dítěte hodně záleží. „Dlouhé a svalnaté dítě je v pořádku,“ citoval profesora Davida Barkera, který jako epidemiolog působí v Medical Research Council v Southampton General Hospital, britský deník The Independent. Problémem podle něj jsou „krátké“ a „tlusté“ děti.

Rizika spojená s vlastním porodem jsou u velkých dětí podobná. To, jak zvládnou adaptaci po porodu, už se mnohdy liší. Vůbec nejhůř jsou na tom děti matek, u­nichž se rozvinula těhotenská cukrovka, která nebyla správně léčena. Tyto děti přicházejí na svět nejen výrazně větší, ale také častěji předčasně. I když se jedná o poměrně velké novorozence, je jejich poporodní adaptace horší, protože jejich plicní tkáň ještě není dostatečně vyzrálá. Také jim častěji hrozí hypoglykémie, což je závažný stav, kdy klesá hladina cukru v krvi. To ale nejsou jediné potíže, s nimiž se tyto děti musí potýkat. „Málokdo si to uvědomuje, ale novorozenec se programuje na celý svůj život. U dětí matek s těhotenskou cukrovkou je v budoucnu vyšší riziko, že samy budou obézní a onemocní diabetem,“ upozorňuje Pařízek.

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha