Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rus si nemohl koupit alkohol. Pro láhev vjel do obchodu obrněným transportérem

Magazín

  14:14
MOSKVA - Obyvatelé ruského města Apatity ležícího za polárním kruhem překvapil ve středu ráno pohled na obrněný transportér zabořený do výkladu místního obchodu. Ukázalo se, že obrněnce typu MT-LB zcizil u polovojenské organizace místní občan, aby jej použil ke vloupání do obchodu - a to vše jen proto, aby ukradl jednu láhev vína či vodky, uvedl zpravodajský server Newsru.com.

Sovětský obrněný transportér MT-LB. foto: Wikipedia, Vitaly V. Kuzmin

„Obyčejné ráno v Apatitech. MT-LB prostě vjel do obchodu na Severní ulici 25,“ pochlubil se v sociální síti VKontakte jeden z místních obyvatel. „Vše se odehrálo okolo půl deváté ráno. Od garáží na Severní přijel MT-LB a stočil se k obchodu. Transportér rozmačkal pár aut a rozbil výklad. Žádné raněné jsem neviděl,“ vylíčil později novinářům očitý svědek Alexej Asanovič.

Místní se dohadují, že „tankista“ zvolil tak složitý způsob nabytí jediné lahve asi proto, že v tak brzkou hodinu je prodej alkoholu v obci ještě zakázán. A to prý policisté dopadli podroušeného lupiče ještě s nedopitou lahví. Strážci pořádku totiž mohli jít najisto a za obvyklým podezřelým: výtečník o týden dříve ukradl kamion Kamaz za obdobným účelem.

„Matla“ pochází z Ukrajiny

MT-LB (zkratka znamená víceúčelový transportér lehce obrněný) pocházel z autoškoly spolku DOSAAF, který v Sovětském svazu a nyní v Rusku sehrává podobnou roli jako v komunistickém Československu Svazarm, alias Svaz pro spolupráci s armádou.

Vánoční krize: Dědové Mrázové píší stížnost, ruské úřady jim zakazují vstup do školek

Do výzbroje byl tento obojživelný transportér zařazen ještě v 60. letech, původně jako tahač protitankových kanónů, ale vzniklo mnoho variant, včetně velitelského vozu, obrněné ambulance, nosiče protiletadlových střel či samohybné houfnice. Uplatnil se v afghánském tažení, v konfliktu v Podněstří, v čečenských válkách a naposledy v bojích na východu Ukrajiny. Dodnes jej používají ruské podniky, zejména v nehostinných končinách, vyráběl se však na Ukrajině, kde vznikl v počtu více než 9600 kusů. V československé armádě se těšil přezdívce „Matla“.

Autor: