Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Se psím kousnutím se loni léčilo přes tisíc lidí

Zdraví

  7:00
PRAHA - Loni v České republice kousl pes 1117 lidí, z nichž 391 skončilo v nemocnici, jeden člověk zemřel. Mezi pokousanými bylo 269 dětí, uvedli statistici na svém webu. Od roku 2000, kdy měli hlášeno 2688 případů pokousání psem, klesly celkové počty na méně než polovinu, počty zraněných dětí na méně než třetinu.
Rozzuřený pes - ilustrační foto.

Rozzuřený pes - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Naproti tomu počty úmrtí se dlouhodobě nemění, nejvíc úmrtí - tři, bylo v roce 2003, v ostatních letech je to jedno až dvě úmrtí, v některých letech žádné.

Odborníci ze Státního zdravotního ústavu varují, že při napadení psem jsou na životě ohroženy zejména děti. Jejich studie v pražských školách ukázala, že téměř 40 procent žáků bylo do svých 12 let pokousáno psem, z toho čtvrtina musela být ošetřena lékařem.

Poranění z psího kousnutí mohou vést k vážným infekcím jako tetanus nebo vzteklina, k tělesným deformacím a vážným kosmetickým následkům, poškození vnitřních orgánů. Hrozí vykrvácení, zejména při poranění velkých cév na krku. Z kousnutí psem se přenese bakterie Pastereulla multocida, vyvolá rozvoj infekce. Projeví se zánětem, otokem a bolestí. V nejzávažnějších případech hrozí sepse a selhání životních funkcí.

Varování pro rodiče: nenechávejte malé děti bez dozoru se psem

Nejčastěji jsou oběti pokousány na rukou a nohou, u dětí do čtyř let představují poranění hlavy a krku až dvě třetiny úrazů z pokousání psem. Mnohdy bývá příčinou útoku to, že se dítě snaží upoutat pozornost psa. Veterináři varují rodiče, ať nenechávají malé děti bez dozoru se psem. Pes je smečkový predátor, následuje vůdce a brání si teritorium.

Při ohrožení útokem psa radí veterináři zachovat klid, vyvarovat se rychlého a náhlého pohybu. V žádném případě se člověk nemá snažit zachránit před psem útěkem. Nesmí se dívat psu upřeně do očí, ale jakoby mimoděk, bočným nefixovaným pohledem, mluvit na psa konejšivým, klidným hlasem a přitom se pokusit pozvolna od psa ustupovat. Přijde-li pes k člověku, je lépe nechat se očichat a pak nechat psa odejít.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud pes zaútočí, radí odborníci natočit se k němu bokem a zády. Přikrčit se a ohnout záda, ruce přitisknout k tělu, schovat do klína. Omezí se tím intenzita útoku a závažnost poranění. Pokud pes srazí při útoku člověka na zem, měl by se stočit do klubíčka a chránit si pažemi hlavu. Nehýbat se a vyčkat, až pes odejde.

Při pokousání psem je nutno okamžitě zajistit poraněnému první pomoc, ošetřit rány běžnými dezinfekčními prostředky, účinné je i vymytí ran mýdlovou vodou. Podle závažnosti poranění a výsledků veterinárního vyšetření psa by mělo následovat odborné lékařské ošetření a léčba.

Vzteklina

Při podezření na vzteklinu se rány nešijí. Za nebezpečné se považuje každé i sebemenší poranění a škrábnutí zuby, pokud je pes vzteklinou nakažen. V Česku jsou psi povinně očkováni, se zvířaty zasaženými vzteklinou se ale mohou lidé setkat při cestách po exotické cizině.

Pokud člověka pokouše cizí pes, je nutno pátrat po jeho původu. Majitel musí psa dát veterinárně vyšetřit hned po incidentu a pak znovu za pět dní. Pokud to neudělá, je nutno informovat policii nebo veterinární správu, aby to zajistila.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.