Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Obávaní strašáci. Seniory ohrožuje obezita i podvýživa

Zdraví

  6:00
Podle epidemiologických studií mají sedmdesátnícismírnou nadváhou šanci dožít se delšího života než ti štíhlejší. „Američané navíc zjistili, že lehce obézní lidé, kteří sportují, jsou na tom z kardiovaskulárního hlediska lépe než ti o něco lehčí, ale nesportující,“ říká profesor Martin Haluzík, předseda České obezitologické společnosti.
Přejídání se - ilustrační foto.

Přejídání se - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle jeho názoru je třeba snížit hmotnost natolik, aby byl člověk schopný normálně fungovat. Obzvlášť obtížné to přitom bývá zejména u těžce obézních pacientů, kterým již hrozí vážné zdravotní komplikace. V takovém případě se toto řešení někdy neobejde bez chirurgického zásahu.

Souboj s obezitou je přitom vždy záležitostí na celý život. Úspěšně ho zvládne přibližně třetina pacientů – někteří svoji snahu vzdají hned po první návštěvě obezitologické ordinace, další pak ve chvíli, kdy se od lékaře dozvědí, že jim místo zázračného léku „naordinuje“ víc pohybu a změnu jídelníčku.

Specifická strava seniorů

„Také v seniorském věku platí, že energetický příjembyměl být přiměřený tomu, jak se hýbeme,“ říká doktorka Denisa Haluzíková, primářka Ústavu tělovýchovného lékařství 1. LF UK a VFN. „Jinak řečeno, když jsme čtrnáct dní na horách, můžeme sníst víc, než když sedíme doma u televize.“

Podle jejích slov je ideální držet si stabilně rozumnou váhu a pokud možno udržovat BMI 20 až 25, u seniorů podle studií nevadí, pokud se postupně BMI zvýší až ke 30 (BMI neboli Body mass index spočítáme tak, že hmotnost v kilogramech vydělíme výškou v metrech na druhou).

Střední délka života

  •  statistický údaj o předpokládaném věku, kterého v průměru dosahuje určitá populace 
  • udává očekávanou zbývající délku života obyvatel určitého stáří při struktuře úmrtnosti pro daný rok
  • dnešní novorozenci tedy mají jinou předpokládanou délku dožití než dnešní třicátníci nebo padesátníci 
  • je ovlivňována faktory, mezi něž patří strava, ekonomika dané země, infrastruktura (vodní zdroje, zpracování odpadu apod.), stav zdravotnictví, kriminalita, životní prostředí (včetně přirozených vlivů, mezi něž patří množství radonu v podloží) atd.
  • o kvalitě života lépe vypovídá ukazatel délky života prožitého ve zdraví * nejnižší střední délky života dosahují některé africké země, nejvyšší Japonsko a Skandinávie
  • ženy se obvykle dožívají až o deset procent vyššího věku 

                                                               Zdroj: Wikipedie

Zároveň je třeba počítat s tím, že v seniorském věku má výživa určitá specifika. „Senioři mají jiné nutriční potřeby než lidé v produktivním věku,“ říká Tamara Starnovská, vrchní nutriční terapeutka pražské Thomayerovy nemocnice. „Množství jednotlivých živin je proto zapotřebí přizpůsobit nejen jejich vyšší spotřebě, ale i horšímu vstřebávání a využití jednotlivých složek.“

Organismus seniorů navíc postupně prochází fyziologickými změnami, které mohoumít na svědomí nedostatečný příjem potravy – nejen kvantitativní, ale i kvalitativní. Jinak řečeno senioři bývají ohroženi nejen obezitou, ale velice často i podváhou.

Téměř 80 procent seniorů má snížené chuťové a čichové vnímání a také opotřebené chuťové pohárky, což celkově snižuje chuť k jídlu. Snížený bývá poměrně často také pocit žízně, který v krajním případě vede až k dehydrataci. Také choroby dásní či umělý chrup mohou mít ovšem na svědomí potíže s konzumací jídel. Zhoršená pohyblivost či horšící se zrak zase leckdy seniora omezují nejen při nákupech, ale i při přípravě pokrmů.

Stárnutí poznamenává také vnitřní orgány, v souvislosti s tím se pak zhoršuje vstřebávání živin ze stravy a jejich využití. Jednostranná strava může pak souviset i se zhoršenou ekonomickou situací seniora či psychickými problémy. Pokud je například člověk ve stresu, obvykle konzumuje více sacharidů, než je zdrávo.

Tloušťka - ilustrační foto.

„Nevhodné stravování může přitomzhoršit zdravotní stav seniora, snížit hybnost a narušit schopnost sebeobsluhy,“ míní Tamara Starnovská. Špatný zdravotní stav mnohdy zpětně nepříznivě ovlivňuje výživu. Na jídelníček seniorů, kteří jsou v dlouhodobé ústavní péči, by měli dohlížet nutriční terapeuti, ale bohužel tomu tak vždy není. Podle statistik proto až 60 procent těchto seniorů trpí podvýživou.

Ve výhodě jsou ti, kteří žijí v domácím prostředí s partnerem, a obvykle proto věnují výběru potravin, přípravě jídel i společnému stolování více pozornosti. Pokud zůstanou sami, dost často ztrácejí motivaci k tomu, aby přemýšleli nad každodenním jídelníčkem, a „odbývají“ se několika málo snadno připravitelnými jídly.

S živočišnými tuky opatrně

„Důležitou roli ve stravování seniorů hrají tuky, které mají víc energie než ostatní živiny,“ připomíná Tamara Starnovská. „V menšímmnožství je tak možné získat vyšší dávku energie.“ Množství tuků by ovšem nemělo přesáhnout 35 procent celkové denní dávky. Převažovat by přitom měly zejména tuky rostlinné, které prospívají i lidem s chronickými nemocemi. Živočišné tuky jsou naopak pro tyto lidi vysoce rizikové, jejich nadměrná nárazová konzumace může způsobit nejen průjem, ale i žlučníkový záchvat nebo podráždění slinivky břišní.

Za obezitu může životní styl a naučené stereotypy, říká odbornice

Jestliže se senioři chtějí podobným problémům vyhnout, měli by podle slov nutriční terapeutky dodržovat několik zásad: především jíst častěji menší porce jídel. Dodržovat pitný režim a používat kvalitní rostlinné oleje, které mají optimální poměr polynenasycených mastných kyselin omega 3 a omega 6.

Dále je vhodné omezit kupované sladkosti a sacharidy konzumovat spíše formou příloh, věnovat čas výběru vhodné receptury, která nevyžaduje dlouhou přípravu ani složitý nákup. Vybírat si kvalitní a nutričně vhodné potraviny a při jejich přípravě nezapomínat ani na estetickou kvalitu jídla. Hezky upravené jídlo totiž vždycky lépe chutná.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!