Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Seškrábnete plíseň a jíte? Velká chyba, varuje lékař. Zkyslé mléko dejte do buchet

Zdraví

  13:00
PRAHA - Plíseň na marmeládě, sýru, chlebu či nahnilá mrkev. Zavánějící maso a zkyslé mléko. Kdy se plísni na potravinách vyhnout a kdy nevadí? Kdy ještě jsou potraviny poživatelné? A jak s nimi po uplynutí doby trvanlivosti zacházet? „Plísně nemusí být ani vidět a už mohou být například v celém sýru, říká lékař Tomáš Andrt.

Plesnivá marmeláda (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Pokud se na sýru objeví plíseň, je možné ho konzumovat poté, co se plíseň odřízne?
Ani takto upravený sýr by se neměl konzumovat. Plíseň může být na první pohled malá, ale mycelium (podhoubí plísně) není vidět, a přitom může být prorostlé hluboko do potraviny. Samozřejmě, neplatí pro takzvané ušlechtilé plísně, jaké známe například u hermelínu.

Jak se vyhnout jedu z plesnivého obilí? Vědci zatím tápou

Lidovky.cz: Co se může stát pokud člověk opakovaně konzumuje plesnivé potraviny?
Jednorázové požití plesnivé potraviny nejspíše vyvolá akutní zažívací obtíže nebo přinejmenším odpor k pokrmu omezující jeho požití. Opakovaná a častá konzumace plesnivých potravin může mít mnohem vážnější následky včetně vzniku nádorového onemocnění. Některé plísně ovšem nelze pouhým pohledem zjistit. Jedinou prevencí je pečlivý výběr a kontrola potravin. Pokud již zkonzumujeme plesnivé jídlo, je třeba užít velkou dávku aktivního (“živočišného“) uhlí. Pro jistotu je potom možné užít projímadlo.

Které potraviny vyhodit?

  • zapáchající maso
  • plesnivé marmelády a džemy
  • plesnivý sýr
  • kyselé okurky
  • zelenina v nálevu
  • zhořklé mléko
  • plesnivý chleba
  • plesnivé olivy ve sklenici

Lidovky.cz: Jak je to například s marmeládou či okurkami ve slaném nálevu, stačí plíseň odstranit? Nebo zůstává i uvnitř obsahu sklenic?
Ne to nestačí. Co se týče zeleniny v nálevu obvykle s vysokým obsahem vody, jedná se o kontaminaci v plné šíři a celou láhev s kompletním obsahem je třeba zlikvidovat. Co se týče marmelád či džemů, stačí i malá skvrnka plísně a může být rovněž kontaminován celý obsah, takže i zde platí kompletně vyhodit.

Lidovky.cz: Může mít negativní dopad na zdraví konzumace potravin po vypršení doby trvanlivosti?
Zde je třeba rozlišit mezi minimální trvanlivostí a dobou použitelnosti. Doba použitelnosti se používá pro potraviny, které podléhají rychlé zkáze a musí být proto rychle spotřebovány, například jogurty a jiné mléčné výrobky, ryby, chlazená drůbež, výrobky studené kuchyně a tak podobně. Potraviny s prošlou dobou použitelnosti se nepovažují za bezpečné a nesmí se uvádět do oběhu. Datum minimální trvanlivosti se uvádí slovy „minimální trvanlivost do“ (DMT) obsahuje-li datum uvedení dne a v ostatních případech „minimální trvanlivost do konce“. Tím se většinou označují potraviny, které se rychle nekazí. Příkladem mohou být konzervy, sušenky, čokoláda, nápoje, těstoviny...

Lidovky.cz: Lze tedy konzumovat potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti? 
Potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti lze uvádět do oběhu pouze pokud jsou zdravotně nezávadné a pokud jsou jako prošlé označeny a odděleně umístěny. Označení slovem „sleva“, „akce“ není v žádném případě dostačující. Po ukončení data výrobce nezaručuje chuťové a výživové kvality výrobku. Odpovědnost za zdravotní nezávadnost potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti přebírá prodejce. Takže shrnuto - po době použitelnosti rozhodně ne, po době minimální trvanlivost ano, je to možné, zodpovídá za to prodejce, protože to on je skladuje. Rozhodně je třeba být v tomto ohledu obezřetný a počítat s tím, že už to nemusí chutnat jako nové.

Plesnivý chleba (ilustrační foto)

Lidovky.cz: Myslíte si, že ze zkyslého mléka lze ještě vařit?
Zde je potřeba zdůraznit - musí jít o mléko, které zkyslo, ne zhořklé mléko. Takové je k ničemu. Pak záleží na druhu a výrobci mléka, ale tradičně se zkyslé mléko doporučuje do buchet či vyrobit si z něj tvaroh, poté co takzvaně ztvarohatí. Dříve se z něj dělávaly i polévky. Někdo ho doporučuje zmužilým vypít jako kefír (zkyslé, ne zhořklé mléko), ale raději bych to nedoporučoval.

Lidovky.cz: Pokud se zkazí maso, můžeme jej konzumovat po nasolení či tepelné úpravě?
V žádném případě, to už nepomůže. Jednoznačně vyhodit. 

Lidovky.cz: Co s plesnivou či nahnilou mrkví. Dá se ještě konzumovat po odkrojení těchto částí? 
Ta představuje dle odborníků jednu z mála výjimek. Vzhledem k tomu, že se jedná o zeleninu s malým obsahem vody, je možné vyříznout plíseň. Pro plíseň je v tomto případě velmi obtížné proniknout tvrdým povrchem. Doporučený postup: Pokud je tedy v těchto případech plíseň malého rozsahu, je možné ji vyříznout. Doporučují se tři centimetry kolem samotné plísně a stejně tak do hloubky. Nůž by se plísně neměl dotknout, aby nepřenesl kontaminované buňky na čistou část. Upřímně řečeno, ani na takto vykrojenou mrkev bych už osobně neměl chuť. Ale proti gustu...

 

Autor:
Témata: plíseň, jídlo, mléko

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha