Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Šílený experiment. Američtí vědci schválně neléčili syfilis

Věda

  7:40
Představte si, že trpíte těžkou nemocí a lékař, který by vám mohl pomoci, vás nechá zcela záměrně dlouhé trpět roky a nakonec i zemřít.

Šílený experiment. Vědci schválně neléčili syfilis foto: Playtvak.cz

Přesně to se dělo ještě nedávno ve Spojených státech amerických v rámci takzvaného experimentu Tuskegee. Americká vláda několik desítek let prováděla pokusy na chudých černošských farmářích. Vše začalo v roce 1932. Tehdejší vedení Úřadu pro veřejné zdraví zahájilo výzkum průběhu neléčené syfilidy na černošském obyvatelstvu.

Jeden z největších omylů novodobého lékařství? Lobotomie

Vše začalo v roce 1932. Tehdejší vedení Úřadu pro veřejné zdraví zahájilo výzkum průběhu neléčené syfilidy na černošském obyvatelstvu. Vědci shromáždili 399 Afroameričan, kteří syfilidou trpěli. Vesměs to byli chudí zemědělci z Alabamy. Netušili, co mají za nemoc, jen věřili, že mají, jak se tehdy říkalo, špatnou krev.

Výzkum měl mít tehdy dvě fáze. V první fázi vědci pozorovali průběh neléčené nemoci a následnou léčbu. Ale po skončení první fáze se nakonec vědci rozhodli pro změnu. Účastníci výzkumu nebyli informováni o jeho skutečném cíli. Stávali se tak pokusnými králíky, nedostávali účinné léky a mnohdy na nich vědci prováděli velmi bolestivé pokusy, včetně lumbální punkce.

Syfilis je pohlavně přenosná nemoc, která probíhá ve čtyřech fázích. Pro první a druhou fázi jsou typické vředy a vyrážky, třetí fáze je bez příznaků. V poslední fázi dochází k těžkým poškozením srdce, mozku a nerovové soustavy, která mohou skončit smrtí.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...