Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Simulují let na Mars. Chybí jim slunce a rodina

Věda

  7:00
MOSKVA - Už více než rok simuluje šestice dobrovolníků v Moskvě let na Mars a zpátky. Pár týdnů před koncem tohoto dosud nejdelšího kosmického experimentu jsou muži u konce se silami, touží po svých blízkých a slunečné obloze.

Simulace přistání na Marsu foto: esa.int

"Mrtvý bod", "psychicky vyčerpaní": izolace provázející ambiciózní vesmírný experiment Mars-500 zanechává po roce a čtvrt na jeho účastnících své stopy. "Muži chtějí konečně uvidět své rodiny a slunce," říká Peter Gräf z Německého střediska pro letectví a vesmír (DLR). Ještě zhruba půldruhého měsíce ale musejí dobrovolníci z Ruska, Číny, Itálie a Francie pokus vydržet. Teprve 4. listopadu totiž jejich kosmická loď po celkem 520 dnech znovu přistane na Zemi - tedy simulovaně.

S větší vděčností než před tím teď tým přijímá i ty sebemenší změny. "Je o dva stupně tepleji," sdělil radostně Ital Diego Urbina v nedávné zprávě na síti Twitter. Teď se posádka dočkala další novinky: znovu může komunikovat se svými kolegy z pozemního zajišťovacího týmu v reálném čase.

"Přímá komunikace přirozeně znamená ohromné zlepšení kvality života," soudí Gräf. "Ten poslední měsíc jim to každopádně ulehčí." Urbina a jeho pět kolegů sedí v "kosmickém kontejneru" v Moskvě od začátku června 2010. Kamery kontrolují téměř všechny kouty - mimo malé soukromé místnosti a toalet. Experiment Mars-500 působí jako vědecká forma televizní reality-show Big Brother, jen bez mikrofonů. Především v první fázi experimentu zpestřovaly kosmonautům každodenní život četné experimenty.

Simulovaný povrchu Marsu

Už dávno se jim ale proměnil denní koloběh v rutinu - "člověk umí všechno do posledního puntíku," říká Gräf . Úměrně pak podle něj roste touha po životě venku. "Postrádám velice svou rodinu a přátele," píše Urbina. To ale není všechno: "(Chybí mi) úplně obyčejné věci jako vidět modrou oblohu nebo si vyjít večer zatancovat - to mám rád, ale tady nic takového dělat nemůžu."

Pozemní dohlížitelský tým je si ale jistý, že "Marťané" vydrží až do konce, přestože smějí experiment kdykoliv ukončit. "Muži už dlouho neviděli slunce a jsou dost bledí," líčí Gräf. "Je to ale vysoce motivovaný tým a funguje výborně." Žádoucí je kreativita. "Posádka musí ze všech banálních věcí udělat důležité události," vysvětluje Gräf.

I pro vědecký dohlížecí tým je tato fáze důležitá. Co všechno budou muset mít kosmonauti s sebou při skutečném letu na Mars, jaké zajištění a pomoc budou potřebovat ze Země? S odpověďmi na tyto otázky si ale budou moci dát vědci po skončení mise Mars-500 dostatečně na čas: než se kosmonauti skutečně vydají k rudé planetě, uplynou podle všeho ještě desetiletí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!