Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Škody za miliardy dolarů. Kde se vzaly počítačové viry?

Věda

  7:00
Bez počítačů si život už nedokážeme představit. To, že k počítačům patří i viry a další škodlivé programy, bereme spíše jako nepříjemnou samozřejmost. Jenže tato samozřejmost působí ročně škody za miliardy dolarů, Kde se ale vlastně počítačové viry vzaly? A proč jich pořád přibývá?

Novozélanďané dychtící podívat se na fotografie nahých celebrit, které stáhli neznámí hackeři, se postarali o celonárodní výpadek internetu u hlavního poskytovatele připojení. foto: Shutterstock

Psal se rok 1946, když ve Spojených státech sestrojili první ENIAC. Možnosti programování vědce naprosto fascinovali. Zkoušeli tedy vymyslet takové programy, které by se samy šířily a reprodukovaly. První takový program se ale podařilo vytvořit až v roce 1971 a programátoři ho zkoušeli jen v laboratorních podmínkách.

V roce 1982 se rozšířil volně první vir, jmenoval se ELK CLONER. Na obrazovkách počítačů zobrazil krátkou básničku s názvem ELK CLONER - program s osobností. V roce 1986 vznikl první virus zaměřený přímo na pc. Jeho autory byli dva bratři z Pákistánu, kteří dodnes ve světě informačních technologií úspěšně podnikají.

První viry většinou na svou přítomnost upozornily, buď se přímo objevily na obrazovce napadeného počítače, nebo na sebe upoutaly pozornost obrázkem. Poměrně dlouho se viry šířily jen pomocí disket. Pomalu se ale z virů stávaly nebezpeční protivníci, kteří v napadeném počítači vymazávaly data a napadaly software.

V současné době se díky internetu šíří viry nekontrolovatelně. Tím, že se hojně používají platby přes internet, mohou napáchát škody za miliardy, protože se mohou dostat k bankovním účtům. Ačkoli se ochrana proti virům zdokonaluje, zdokonalují se i viry samotné.

Autor: