Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Slavná busta Nefertiti je prý podvrh

Magazín

  11:10
BERLÍN - Slavná, údajně více než 3000 let stará busta egyptské královny Nefertiti je prý podvrh. Tvrdí to historik umění Henri Stierlin, který sádrovou hlavičku egyptské panovnice zkoumal čtvrt století.

Nefertiti foto: Reprofoto

Busta starověké krásky podle něj není stará 3400 let, ale jde o kopii z roku 1912. Stierlin se podle britského zpravodajského serveru BBC domnívá, že vznikla z podnětu německého archeologa Ludwiga Borchardta, kterému je nález Nefertiti připisován.

"Je stále méně pravděpodobné, že busta je původní," tvrdí Stierlin, autor několika knih o Blízkém východě a starověkém Egyptě. Je přesvědčen, že bustu nechal zhotovit Borchardt při svých vykopávkách, a to z několika důvodů.

Autor se nechtěl zesměšnit, tak nic nepřiznal
Jednak chtěl vyzkoušet práci se starobylými pigmenty nalezenými při vykopávkách, kromě toho chtěl vytvořit nový portrét královny s náhrdelníkem, o němž věděl, že jej nosila.

Když byla ale busta poprvé v prosinci 1912 vystavena, obdivoval ji jako originál sám německý princ a Borchardt v sobě nenašel tolik odvahy, aby mu před lidmi přiznal, že se zesměšnil.

Chybí ji levé oko a poprsí je vertikální
Historik Stierlin zakládá svá tvrzení na několika bodech včetně toho, že Nefertiti chybí levé oko. "To by byla urážka pro starověkého Egypťana, který věřil, že socha je osobností," tvrdí Stierlin. Kromě toho je poprsí busty tvarováno vertikálně, zatímco jiné egyptské busty je mají horizontální. Stierlin je také přesvědčen, že rysy egyptské královny připomínají portréty v secesním stylu.

Stáří busty nelze určit vědecky, protože jde o kamenný předmět pokrytý sádrou a prokazatelně barvený starověkými pigmenty. Stierlin se také diví, že francouzští archeologové, kteří na březích Nilu také prováděli v té době vykopávky, se o nálezu nikdy nezmínili, poukazuje na to, že o něm neexistují žádné písemné dobové zmínky. "Archeolog se ani netrápil tím, že by ji písemně popsal, což je mimořádné u tak výjimečně dobře zachovaného nálezu," dodal.

Bezcenný kus sádry?
Letos se ale objevily nové dokumenty, podle kterých Borchardt podvodně provezl bustu do Německa. Podle těchto listin se o ní zmiňuje v seznamu svých nálezů z Egypta, popsal ji v nich ale jako bezcenný kus sádry a provezl ji ukrytou v krabici. Egypt žádá vrácení busty od roku 1923, kdy byla poprvé vystavena v německé metropoli.

Nové muzeum v Berlíně, kde je busta umístěna, je v současnosti uzavřeno. Znovu se otevře v říjnu, a slavné královnině hlavě věnuje celou jednu místnost.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!