Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Sluchátka jsou s námi už přes sto let. Kdo a kdy je vymyslel?

Magazín

  6:05
Přestože se sluchátka dočkala masového rozšíření až v posledních čtyřech dekádách, docela překvapivě jsou s námi hodně přes sto let.

Muzikoterapie pomáhá zmírnit bolesti. foto: Shutterstock

Už vynálezce Thomas edison vybavil některé modely svého fonografu z konce 70. let 19. století početnými naslouchátky podobajícími se lékařským stetoskopům. v 90. letech stejného století na podobném principu v londýně fungovala služba electrophone. Zákazníci si pomocí telefonu zavolali na ústřednu, kde je propojili na živou produkci v některém z divadel. Platilo se na svou dobu horentních pět liber ročně.

Stan s podsadou je český vynález. Kdo a kdy ho vymyslel?

Sluchátka měla buď podobu stetoskopu, nebo zakrývala celé ucho. Roku 1891 byl udělen první patent na sluchátka vkládaná přímo do uší, jejž získal francouzský technik ernest Mercadier. Jeho zlepšovák byl určen pro telefonistky na ústřednách, a dokonce vybaven špunty omezujícími hluk okolí. výrazný posun v kvalitě přinesl fundamentalistický mormon nathaniel Baldwin, který roku 1910 na svém kuchyňském stole vyráběl sluchátka pro americké námořnictvo. 

O sedmadvacet let později přišli němečtí technici s prvními dynamickými sluchátky, jež se od těch dosavadních lišila ve způsobu, jakým reprodukují zvuk – podařilo se vyvinout systém, který se v podstatě shodoval s běžnými reproduktory a jenž se používá dodnes, pochopitelně v mnohem menších velikostech. v roce 1958 přišla menší revoluce – světem se rozezněla první stereofonní sluchátka, a tak milovníci hudby mohli zahodit zařízení určená většinou primárně pro armádu a letectvo.

Pro řadu lidí je zkratka mp3 synonymem pro jakoukoliv hudbu uloženou v počítači...

Mnohem větší revoluce udeřila na přelomu 70. a 80. let minulého století, kdy se začaly prodávat první walkmany dodávané s malými a především lehkými sluchátky. Hudbu tak už lidé nemuseli poslouchat jen doma, přikovaní ke gramofonu nebo magnetofonu, od této chvíle šlo s hudbou vyrazit ven a pokyvovat hlavou do rytmu cestou autobusem nebo letadlem, při čekání u lékaře, případně když jste chtěli sousedy ušetřit hlasité produkce.

Hlavní snahou techniků napříště bylo zmenšování a zároveň udržení přijatelné kvality reprodukce, takže se roku 2001 objevily „pecky“, miniaturní sluchátka, která se téměř celá vejdou do ucha. a stejně jako před více než sto lety jsou opět vybavena mikrofonem, neboť slouží také k volání z mobilů.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč