Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Sojuz se netrefil na přístání

Věda

  14:50
BAJKONUR - Jinde, než bylo plánováno, přistála při svém návratu z vesmíru kosmická loď Sojuz se třemi kosmonauty na palubě. Sojuz se netrefil na stanovené místo v kazašské stepi kvůli závadě na počítači, která stroj odchýlila na příkřejší balistickou dráhu. I přes mírné problémy ale loď přistála bezpečně a větší zatížení posádce nijak neuškodilo.

Vesmírné stanici poprvé velí žena. Americká astronautka Peggy Whitsonová převzala velení 21. října. foto: AFP

Sojuz přistál 340 kilometrů západně od určeného místa nedaleko kažašského Arkalyku. Ruské pátrací a záchranné týmy kosmické plavidlo s dvěma ruskými kosmonauty Fjodorem Jurčichinem a Olegem Kotovem a také prvním malajsijským astronautem Sheikhem Muszapharem Shukorem rychle lakalizovaly. Všichni kosmonauti se podle Středicka pro řízení kosmických letů cítili dobře.

Vesmírné stanici poprvé velí žena
Podle šéfa sekce pro pilotované lety ruské kosmické agentury Roskosmos Alexeje Krasnova bude technické selhání vyšetřovat speciální komise. "Je obtížné ihned stanovit specifický důvod problému. Je zapotřebí hloubkové analýzy," řekl Krasnov.


Obdobný problém nastal v květnu 2003, kdy dvoučlenná rusko-americká posádka také zakusila přistání po příkré dráze mimo stanovené místo. Záchranným týmům tehdy kvůli komunikačním problémům trvalo několik hodin, než se jim podařilo kosmickou loď vypátrat.

Jurčichin a Kotov si ve vesmíru pobyli půl roku. Shukor na ISS dorazil 12. října a po celou dobu pobytu zkoumal vliv mikrogravitace a kosmického záření na buňky a mikroby a experimentoval také s bílkovinami, které by mohly být použity pro přípravu vakcíny proti viru HIV.

Na vesmírné stanici zůstala tříčlenná posádka. Poprvé jí velí žena. Američanka Peggy Whitsonová, která už v minulosti strávila na stanici několik měsíců velí svému americkému kolegovi Claytonovi Andersonovi a Rusovi Juriji Malenčenkovi.

Orbitální stanice, na jejíž výstavbě se podílí 16 států, je dokončena zhruba ze 60 procent. V prosinci a během příštího roku mají být u ISS instalovány laboratorní moduly evropské a japonské kosmické agentury a přibýt má také kanadská robotická ruka připojení k robotické "paži", kterou už stanice má.

Autor: