30. března 2018 6:16 Lidovky.cz > Relax > Věda

Špatný vzduch připraví o život milion Číňanů za rok. Pomohou obří pračky smogu?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Znečištěné ovzduší v Číně (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znečištěné ovzduší v Číně (ilustrační snímek). | foto: Reuters

Obrovská filtrační věž tyčící se do výšky stovky metrů zbavuje silně znečištěné ovzduší čínského města Si-an nebezpečných mikroskopických prachových částic. Prosadí se gigantické pračky vzduchu v Číně a ve zbytku světa?

Dýchání špinavého vzduchu v Číně každý rok připraví předčasně o život více než milion lidí. Čínská vláda vyhlásila před pěti lety „válku znečištěnému ovzduší“, na kterou vyčlenila ze státního rozpočtu částku v přepočtu asi 2,7 bilionu českých korun. V rámci boje za čistší vzduch vydala třeba v loňském roce nařízení, které významně omezuje vytápění uhlím v metropoli Pekingu a dalších 27 velkých městech.

Podle informací čínské pobočky Greenpeace poklesl obsah toxických prachových částic v ovzduší těchto měst během letošní zimy asi o třetinu. Významně k tomu však přispěly příznivější rozptylové podmínky. I tak toto opatření zřejmě zachránilo více než 100 000 lidských životů.

Čína však nespoléhá jen na regulaci zdrojů znečištění. V oblastech trpících často silným smogem hodlá přistoupit k aktivnímu čistění vzduchu. Zatím jen testuje technické možnosti, ale první výsledky jsou povzbudivé.

Prototyp věže

Velkou pozornost upoutal prototyp obří „čističky vzduchu“, která se jako gigantická věž vypíná k nebi v historickém Si-anu. Na rozdíl od všech ostatních komínů v hlavním městě provincie Šen-si tato stavba smog nezahušťuje. Naopak. Významně přispívá k vyšší čistotě ovzduší. Měření na dvanácti místech na ploše deseti kilometrů čtverečních v okolí čističky prokázala devatenáctiprocentní pokles obsahu nebezpečných částic polétavého prachu s průměrem menším než 2,5 mikrometru. Právě částice této velikostní kategorie přinášejí obyvatelům čínských měst největší utrpení.

Znečištěné ovzduší v Číně (ilustrační fotografie)

„Věž co do velikosti nemá konkurenta a výsledky jsou povzbudivé. Dokonce i ve dnech s velmi nepříznivými rozptylovými podmínkami dokázala vyčistit vzduch na střední hodnoty znečištění,“ glosoval zkušební provoz pro čínský list South China Morning Post hlavní projektant věže Cchao Ťün-ťi z Laboratoře fyziky a chemie aerosolů Čínské akademie věd v Si-anu.

Si-an je znám těžkým smogem především v zimních měsících, kdy většina obyvatel topí hnědým uhlím. Město pravidelně kryje tlustá „deka“ kouře z lokálních topenišť i centrálních výtopen. Místní vláda proto neváhala investovat do prototypu věže přes 40 milionů korun v naději, že uleví obyvatelům města od zdravotních problémů vyvolaných znečištěným ovzduším.

Sluneční pohon

Vzduch vstupuje do věže vysoké šedesát metrů přes jakési „skleníky“ zbudované u její paty. Ty zabírají plochu srovnatelnou s polovinou fotbalového hřiště. Vzduch se v nich zahřívá slunečním zářením a stoupá dutým nitrem betonové věže vzhůru. Přitom prochází filtry, které ho zbaví nečistot. Vrcholkem věže se do ovzduší města denně vrací až deset milionů kubických metrů vyčištěného vzduchu.

Čistička funguje i v zimě, protože speciální krytina na „střechách skleníků“ načerpá i při slabším a kratším slunečním svitu dost tepla k bezproblémovému chodu. Výkon věže sice může v zimě klesnout až na polovinu, ale i pak je její příspěvek k boji proti smogu jasně patrný. Dalším plusem obří čističky je minimální spotřeba energie. Tím se zásadně liší od podstatně menšího zařízení uvedeného do provozu v čínské metropoli Pekingu. Tamější sedmimetrová věž je plně závislá na dodávkách elektřiny z tepelných elektráren spalujících hnědé uhlí.

Velké plány

Prototyp čističky vzduchu Si-anu sice ještě neukončil zkušební provoz, ale v kancelářích projektantů už se připravují ambiciózní plány na větší věže. Největší by mohla být dokonce až půl kilometru vysoká o průměru kolem 200 metrů. Podle dostupné dokumentace odborníci odhadují, že by jedna taková věž zvládla čistit vzduch v městě o rozloze 30 kilometrů čtverečních. O technologii už projevila zájem další čínská města i celé provincie. V jednání je výstavba čističek vzduchu v provincií Che-pej a Che-nan a také ve čtrnáctimilionovém Kantonu.

V zahraničí sklízí si-anská čistička pozornost a obdiv. „Je to zcela jistě velmi zajímavý nápad a nevím o nikom dalším, kdo by rozvíjel podobný projekt,“ řekl v rozhovoru pro časopis Nature přední odborník na otázky atmosféry Donald Wuebbles z Illinoiské univerzity.

„Skvěle vyprojektovaný a skvěle vystavěný prototyp,“ chválí věž v Si-anu francouzský inženýr Renaud de Richter z montpellierského chemického výzkumného centra, který se zabývá projektováním věží poháněných sluneční energií pro nejrůznější účely.

Obyvatelům Pekingu opět nezbývá nic jiného, než zahalit si obličej rouškou a doufat v lepší časy. Čínskou metropoli ve čtvrtek zahalil příkrov smogu, který město pravidelně zejména v zimním období sužuje. Stalo se tak navzdory opakovaným slibům čínské vlády, že stav ovzduší zlepší.

Zaznívají však i hlasy skeptiků, kterým připadají pořizovací cena i provozní náklady prototypu příliš vysoké. Podle Neila Donahuea z univerzity Carnegie Mellon není pochyb o tom, že protažením přes účinné filtry lze vyčistit velký objem vzduchu. Americký odborník na výzkum prachových částic v atmosféře však pochybuje, že to vyváží ekologické škody napáchané výstavbou čističky a jejím provozem.

„Pokud bychom stejné úsilí vynaložili na vývoj nových zdrojů čisté energie nebo na to, abychom zplodiny do vzduchu vůbec nevypouštěli, dosáhli bychom srovnatelného přínosu,“ namítá Donahue v rozhovoru pro časopis Nature. Wuebbles také namítá, že čínská čistička nezbaví vzduch některých škodlivých molekul, jako je například oxid siřičitý, oxidy dusíku nebo ozon. Cchao Ťün-ťi však Američanovi oponuje tvrzením, že stávající zařízení zachycuje ze vzduchu kromě prachu také oxidy dusíku, a nepřímo tak brání i vzniku ozonu. Rovněž obavy z vysokých provozních nákladů čističek jsou podle čínského chemika přehnané. Chod prototypu prý nestojí ročně víc než 600 000 korun.

JAROSLAV PETR, Autor je spolupracovníkem redakce
  • 1Diskuse


Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.