Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Speciální péče o zvířecího seniora. Důležitý je i pitný režim, radí veterinář

Magazín

  6:25
S pravidelnou prevencí a včasnou léčbou má zvířecí mazlíček naději na delší a radostnější život s dobrou kvalitou života i ve svém vyšším věku. Je důležité dodržovat několik základních pravidel.

Starší pejsek (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Zajistěte vašemu domácímu mazlíčkovi pravidelné 6 měsíční vyšetření zdravotního stavu veterinárním lékařem. Jednoduché vyšetřeni krve pomůže odhalit případné nemoci. Moderní veterinární kliniky nabízejí celou řadu preventivních programů zaměřených právě na starší domácí zvířata, a to často za zvýhodněnou cenu. Jedním z nich je například tento.

Častěji si všímejte stavu drápků. U starších, méně aktivních zvířat mohou drápky prorůstat a/nebo vrůstat do kůže, což je velmi bolestivé. Veterinární lékař vám rád vysvětlí, jak drápky zkracovat.

Pokud jste dosud vašeho zvířecího miláčka krmili na vyvýšeném místě, umístěte mu misku na úroveň podlahy. Zvíře může trpět artritidou a vyskakování mu může činit potíže.

Starší psi mohou mít potíže při naskakování a vyskakovaní z auta. Zvažte proto přistavení nástupní plošiny k autu nebo zvířeti pomozte. Pokud vaše zvíře trpí onemocněním kloubů, existuje řada preparátů, které mohou jeho život udělat pohodlnějším.

  • Menší psi mohou potřebovat v zimním období obleček, aby jim nebylo na procházce chladno.
  • Pravidelně vyčesávejte starší kočky. Pokud trpí artritidou, mohou se méně čistit a mít pak problémy s kůží.
  • Starší psy berte na kratší procházky. Zvlášť v letním období se vyhýbejte procházkám v největším horku v čase oběda. Vezměte je na procházku především ráno a k večeru, kdy je chladněji.
  • Pokud se pes venku rychle zadýchá nebo kašle, vezměte ho na vyšetření k veterináři. Může mít problémy se srdcem.
  • Zeptejte se svého veterinárního lékaře na možnosti diet určených pro zvířata ve vyšším věku.
  • Všímejte si pitní režim, frekvenci močeni a apetit – změny mohou byt příznakem onemocnění, které je potřeba léčit.
  • Nepřerušujte pravidelnou roční vakcinaci, pravidelné odčervování a odblešování vašeho zvířecího miláčka – vysoký věk zvířete není důvodem na přerušení.
  • Pokud váš zvířecí mazlíček ztrácí svou hmotnost, navštivte veterinárního lékaře. Může se totiž jednat o začátek nemoci, která vyžaduje léčbu.
  • Velmi důležité: Pokud veterinární lékař předepíše vašemu zvířecímu miláčkovi léky na srdce/ledviny/klouby atd., jedná se většinou o doživotní léčbu. Pravidelné kontroly stavu zvířete veterinářem jsou nezbytné.
Autor: