Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zubní kámen i úraz. Stomatologická péče o domácí zvířecí mazlíčky

Magazín

  6:29
Problémy se zuby jsou jedním z nejčastějších onemocnění zvířecích mazlíčků. Mohou být vrozené (např. abnormální skus, špatné postavení zubů, nadměrný počet zubů) nebo získané (např. zubní kámen, zánět dásní, onemocnění, resorpční léze zubů, abscesy kořenů zubů, zubní otěr a zlomeniny zubů).

Kočka foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Získané nemoci zubů jsou častější u koček, malých a trpasličích plemen psů a brachycefalických plemen psů, které trpí na závažnější onemocnění zubů již v mladém věku.

Zubní kámen

Jedním z nejčastějších problémů je zubní kámen - forma mineralizovaného zubního povlaku. Postihuje 20-25 % psů ošetřovaných v běžné veterinární praxi, z toho je 10-20 % těch, kteří trpí různým stupněm zánětu dásní.

Krácení drápků domácích zvířecích mazlíčků. Jak na to?

Periodontální onemocnění

Periodontální onemocnění postihuje kotvící aparát zubů v čelisti a jeho onemocnění vede k postupnému uvolnění a ztrátě postiženého zubu. Pokud se neléčí, infekce se šíří do celého těla prostřednictvím krevního řečiště, lymfatického systému nebo polknutím slin. Výsledkem je pak subklinické orgánové poškození nebo systémové onemocnění zvířete. K onemocnění parodontu jsou náchylné zejména kočky a menší plemena psů. U nich je proto zvýšená potřeba správného ošetřování a pravidelné kontroly zubů veterinárním lékařem. Bylo prokázáno, že při preventivním rentgenologickém vyšetření zubů se u 28 % psích a 42 % kočičích pacientů objeví klinicky významná léze.

Zubní kaz a úraz na zubu

Zubní kaz nebo úraz na zubu mohou vést k jeho poškození a pravděpodobně k vzniku infekce zubní dřeně. Ta pak podléhá zánětu a obvykle dochází k jejímu odumření (nekróze). Zlomeniny zubů jsou často způsobené kameny nebo kousáním kostí. Může k nim však dojít i okusováním pamlsků ze surové kůže. Pamatujte proto, že předmět, do kterého nelze udělat vryp nehtem prstu, není vhodný pro kousání domácími zvířecími mazlíčky.

Intraorální RTG snímek spodní čelisti kočky postižené resorpční lézí zubů a...
Intraorální RTG snímek horní čelisti kočky postižené resorpční lézí zubů.

Obroušení zubů

Abnormální opotřebení (obroušení) zubů je obvykle způsobeno tím, že si zvíře hraje s kameny nebo příliš často žvýká hračky. Abnormální kontakt mezi jednotlivými zuby pak vede k jejich poškození.

Resorpční léze zubů

Resorpční léze zubů jsou poměrně časté u koček. Mohou postihnout až 75 % kočičí populace v určitém okamžiku života kočky. Výskyt onemocnění roste s věkem. Zuby se stanou nefunkční v důsledku tzv. rozpouštění (resorpce) zubu. Tato poškození (léze) se často označují jako „kočičí krčkové léze“ anebo „kočičí kazy“, protože léze se typicky vyskytují v oblasti „krčku“ zubu. Krček je místem, kde se zub stýká s dásní nebo volný okraj dásně.

Stomatologické vyšetření

Bez možnosti provedení intraorálních rentgenových snímků se patologie zubů velmi lehce přehlédne. Říká se, že patologie zubů zůstane často nepovšimnuta kvůli nepravidelné anebo nedostatečné kontrole. Abychom našim čtyřnohým pacientům mohli nabídnout to nejlepší stomatologické vyšetření, pořídili jsme do veterinární kliniky Vethope zubní intraorální rentgenový přístroj, včetně digitalizace snímků.

Z intraorálního rentgenového vyšetření mají prospěch zejména starší pacienti, jelikož onemocnění chrupu je u nich častější. Z tohoto důvodu, je na veterinární klinice Vethope snímkování chrupu součástí diagnostického plánu zejména u starších zvířat, nebo u těch zvířat, které jsou více náchylná k onemocnění parodontu (kočky, malé a trpasličí plemena psů), jakož i další plemena s predispozicí k onemocnění zubů (např. greyhound).

Léčba zubních problémů

Běžné problémy zubů se dají řešit konzervativní léčbou. Většinu zubů lze zachránit, ale v některých případech, např. z důvodů pokročilého onemocnění zubu nebo zdravotního stavu pacienta, zůstává extrakce nejlepším řešením. Mezi indikace k extrakci zubů kočky mimo jiné patří: Pokročilé periodontální onemocnění, fraktura zubu, nadpočet zubů, nebo stěsnané zuby, kočičí resorptivní orální léze, záněty a ortodontické choroby, které působí trauma v dutině ústní.

Před extrakcí zubů se nejprve provede vyšetření pomocí intraorálního rentgenu. Patologické změny zubů na RTG snímcích mohou být velmi jemné, a tak pro dentální snímek, použitelný pro diagnostické účely, je nutná přesnost velikosti a tvaru zubu bez překrytí obrazu vedlejších zubů a struktur.

Před plánovaným stomatologickým ošetřením doporučujeme provedení vyšetření krve u všech zvířat, které mají predispozici k onemocněním zubů nebo spadají do vysoce rizikové kategorie pro anestezii (např. starší zvířat nad 7 let věku dle plemene, plemena vážící méně než 5 kg, zvířata s onemocněním parodontu a oslabená nebo jinak nemocná zvířata).

Autor: