Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Střevní zánět nemusí vést k nádoru, říká odborník

Zdraví

  6:26
Ještě před deseti lety neměli pacienti s takzvanými idiopatickými střevními záněty příliš dobré vyhlídky. Dnes jim pomáhá biologická léčba a ani chirurgický zákrok nemusí pro pacienta skončit vytvořením umělého vývodu střeva, říká Ondřej Urban, místopředseda České gastroenterologické společnosti.

Bolest břicha (ilustrační foto) foto: Shutterstock

LN U Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy se začala užívat biologická léčba. Jak velký přínos pro pacienty má?
Je to obrovský průlom. Srovnal bych to se situací, kdy se před třiceti lety přišlo na to, že příčinou dvanácterníkových vředů je v mnoha případech bakterie Helicobacter pylori. Díky antibiotikům se toto onemocnění v západních zemích dnes vyskytuje velmi málo. Idiopatické střevní záněty nedokážeme zcela vyléčit, ale umíme změnit průběh onemocnění. Můžeme dosáhnout i toho, že pacient nemá žádné příznaky a jeho záněty a vředy se zhojily.

LN Účinkuje tedy lépe než kortikosteroidy, které se pacientům podávaly v posledním půlstoletí?
Je to tak. Navíc nemají vedlejší účinky jako tyto hormony – to znamená například vznik cukrovky, osteoporózy, poškození imunitního systému a dále pak zakulacení obličeje a jizvy v kůži, což jsou příznaky, které pacienty stigmatizují. Na druhou stranu je třeba říci, že ne všichni pacienti na biologickou léčbu zareagují.

Nemoci bez příčiny, stres i celiakie. Břicho bolí i z moderního života

LN Jak velkého procenta nemocných se to týká?
Máme 15 až 20 procent pacientů, u nichž léčba nepomáhá. U těch musíme hledat jiné varianty léčby. Pak ale bohužel dalších patnáct až 20 procent lidí ročně přestane na léčbu reagovat. Tam pak zkoušíme zvyšovat dávky nebo zaměnit užívaný preparát za jiný. Na českém trhu nyní máme tři preparáty a ty se liší mimo jiné i v tom, jakým způsobem se podávají. Někdy je to formou infuze třeba jednou za dva měsíce, jindy je podáváme prostřednictvím podkožních injekcí zpravidla jednou za dva týdny. Pro pacienta vždy vybíráme léky individuálně.

LN Pokud pacient na léčbu nereaguje, přichází na řadu chirurgie...
Ta je stále důležitou součástí léčby těchto nemocných. Odstranění tlustého střeva ale dnes provádíme méně často než dříve. Stává se například, že k nám přijdou pacienti, kteří náhle onemocněli z úplného zdraví, a nám se je nedaří stabilizovat ani biologickou léčbou. V takovou chvíli je třeba chirurgicky zasáhnout. Chirurg léčí také zúžení střeva a píštěle.

LN Pacienti také méně často končí s takzvanou kolostomií, tedy vývodem střeva břišní stěnou.
Ano. Vývod mívají jen dočasně, protože chirurgové umějí nahradit konečník váčkem zvaným „pauch“, který vytvoří z části tenkého střeva. Pacient má pak normální kontinenci.

LN Jakou roli hraje u idiopatických střevních zánětů endoskopie?
Ta má v tomto případě tři důležité úkoly. První je diagnostický, kdy jen díky ní dokážeme toto onemocnění stoprocentně potvrdit. Další je terapeutický, kdy při Crohnově chorobě dochází ke stenóze, tedy zúžení tlustého střeva,amy jej díky ní dokážeme roztáhnout. Za třetí pak endoskopii používáme ke sledování u pacientů, u kterých je riziko zhoubného bujení. Zvláště v případě ulcerózní kolitidy po čase hrozí vznik rakoviny tlustého střeva, což díky endoskopii zachytíme včas. Aněkteré časné nádory můžeme endoskopicky odstranit.

LN Takže vývoj nádoru v těchto případech probíhá jinak?
Jistě. Běžně se nádor vyvíjí z polypu, což trvá deset až patnáct let. Díky tomu dokážeme u lidí, kteří se zúčastní screeningového programu, včas zachytit stadium, které rakovině předchází. Polyp jednoduše odstraníme při endoskopii.

LN Kolonoskopii absolvují lidé nad 55 let a lidé s pozitivním testem na skryté krvácení. V kolika procentech případů polyp najdete?
Je to přibližně jedna třetina lidí. Ke zhoubnému bujení vede jen pět procent polypů, nicméně my nedokážeme odhadnout, které z nich to budou, a proto preventivně odstraňujeme všechny.

LN Zmínil jste, že endoskopie si dnes dokáže poradit i s časnými nádory.
Celý zákrok trvá jednu až dvě hodiny a my během něj dokážeme vyříznout nádor ze střevní stěny. Je to velmi výhodné, protože pacient není zatížen celkovou anestezií, nemá zkrácené střevo ani žádné jizvy. Odstraňování velkých nádorů a polypů ale směřuje do gastroenterologických center, kde jsou přítomni také chirurgové, bez kterých se v takových případech neobejdeme.

LN Změnila se i léčba pokročilých nádorů?
Ty stále tvoří v době diagnózy většinu a v takových případech je nutná chirurgická operace, která znamená zkrácení střeva. Velkým pokrokem je fakt, že to dnes dovedeme udělat laparoskopicky a mnohem méně často má pacient také vývod. K dispozici dnes máme také robotické operace. Pokud už nádor založil metastázy, je nutná chemoterapeutická a někdy biologická léčba v režii onkologů. Ještě před deseti lety měli tito pacienti vyhlídku na život v horizontu několika měsíců, dnes tato léčba dokáže jejich život prodloužit o dva až čtyři roky.

Autor:
Témata: rakovina, zánět, střevo