Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ebola se v Africe dál šíří, epidemie ohrožuje celý svět

USA

  6:33
NEW YORK - Svět prohrává bitvu proti šíření epidemie eboly, která zasáhla západní Afriku, a musí rychle jednat. Prohlásila to v newyorském sídle OSN předsedkyně mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic Joanne Liuová. Také ze Spojených států zazněla výzva k rychlé reakci k zastavení epidemie.

Dezinfekce - zásadní preventivní opatření, jež má zabránit šíření nákazy. foto: ČTK

"Po šesti měsících nejhorší epidemie eboly v dějinách svět nyní bitvu o její zastavení prohrává. Vedoucí představitelé nejsou s to zablokovat tuto nadnárodní hrozbu. Po oznámení Světové zdravotnické organizace (WHO) z 8. srpna, že epidemie je naléhavou záležitostí pro světové veřejné zdraví, nenásledovaly žádné rozhodující kroky a státy se zpravidla spokojily s účastí ve světové koalici nečinnosti," prohlásila Liuová.

Je možné ebolu zastavit?

Při nynějším tempu postupu nákazy WHO odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu. Za tuto dobu může být nemocí postiženo více než 20 000 lidí a odhadované náklady dosáhnou nejméně 490 milionů dolarů (asi deset miliard korun).

Vlivná organizace působí v oblastech epidemie od začátku jejího vypuknutí a jako dalším záchranářům a lékařům jí chybí prostředky k boji proti zákeřnému viru. "Každý den musíme odmítat nemocné, protože naše středisko je plné," vzkázal podle agentury AFP z Monrovie koordinátor organizace Lékaři bez hranic Stefan Liljegren. Například v Sieře Leone podle něj vysoce nakažlivé mrtvoly obětí eboly hnijí na ulicích a nemá je kdo odklidit.

Také ředitel amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Thomas Frieden dnes vyzval vlády k rychlému a razantnímu jednání. Varoval, že počet nakažených ebolou se nejspíš v příštích dvou týdnech výrazně zvýší. "Výzvou není vědět, co se má dělat. Výzvou je udělat to nyní," řekl podle Reuters Frieden na briefingu po návratu z cesty po západní Africe. Epidemie podle něj ohrožuje stabilitu tamních zemí.

Virem, proti kterému zatím neexistuje žádná léčba či oficiálně schválená vakcína, onemocnělo k 26. srpnu v západní Africe podle WHO nejméně 3069 lidí, z nichž více než 1550 již zemřelo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!