27. ledna 2014 6:11 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Tabu padlo, poruchu erekce ale muži přiznávají neradi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Asexuálů může být podle některých odhadů až tři procenta světové populace.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asexuálů může být podle některých odhadů až tři procenta světové populace.... | foto: Shutterstock

PRAHA I když tabu spojené s poruchami erekce za 15 let od vstupu Viagry do českých lékáren z větší části padlo a muži se ptají lékárníků i na varianty léku, obavy ze zveřejnění poruchy přetrvávají. Ve venkovských lékárnách se Viagra téměř nevydává, muži jdou s receptem do města, kde je anonymita. Vyplývá to z vyjádření odborníků pro ČTK.

Nestává se také, že by vyzvedla Viagru partnerka, muži si problém raději řeší sami. S odborníkem ale většina už mluví otevřeně.

"V chování pacientů je poznat za ty roky významný rozdíl. Z tématu, o němž se nikdo nechtěl bavit, se stalo téma, z něhož spadlo z větší části tabu - pacienti se už ve větší míře sami ptají," řekl ČTK viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný o zkušenostech z lékárny v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny.

"Nepochybuju o tom, že někdo z našich klientů Viagru užívá, ale k nám pro ni nechodí. Je to pro ně stále choulostivé téma, nechtějí, aby ostatní o tom věděli, proto jdou spíš do velké lékárny," řekl ČTK mluvčí komory Aleš Krebs o zkušenostech z lékárny na malém městě.

Přípravky na erekci

Podle dat lékového ústavu bylo za 15 let do Česka dodáno celkem téměř 11 milionů dávek Viagry a jejích levnějších variant se sildenafilem v celkem 1,75 milionu baleních. V lékárnách jsou léky na erekci také s jinými účinnými látkami. Liší se také podle množství účinné látky, cenou a dobou účinku.

Stále víc mužů bere tyto léky jako standardní. "I když to stále není téma, se kterým by se chtěli muži chlubit, jsou už schopni o tom mluvit," podotkl Hojný. Dodal, že lékárníci mohou nabízet registrovaný lék s ověřenou účinností a bezpečností, ne jen doplňky stravy, u nichž studie účinnosti nejsou.

Přípravky na erekci jsou v České republice výhradně na recept, lékař je například nenapíše kardiakovi, který užívá nitráty. Lékárník si to při prodeji znovu ověřuje. Právě kontrola přispívá k tomu, že v ČR nikdo po požití Viagry nezemřel.

Nežádoucí účinky

Při léčbě poruch erekce sildenafilem má lékový ústav hlášené dva případy nežádoucích účinků v roce 2006. U hlášeného případu z roku 2007 nešlo o reakci na sildenafil a u dvou případů z let 2008 a 2009 se projevila reakce, která dosud nebyla u sildenafilu popsána, souvislost tedy je nejistá.

Léky na erekci patří k nejčastěji falšovaným přípravkům, falsa buď neobsahují účinnou látku vůbec, nebo zvýšené množství. Lék pak buď nepůsobí, nebo je dávka příliš silná a hrozí poškození zdraví pacienta. Lékárníci varují před koupí léků na erekci přes internet, k léku se tak může dostat i nemocný člověk, kterého může přípravek ohrozit na životě.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.