Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Tahle ropa je rozhodně ta nejhorší, tvrdí vědci v Louisianě

Věda

  11:51
WASHINGTON - Co činí ropnou skvrnu opravdu zlou? Většina ingrediencí odpovídajících na tuto otázku se nyní mísí v Mexickém zálivu, píše dnes agentura AP. A odborníci vypichují to nejpodstatnější: Neustálý příliv ropy z hlubin moře. Nezpracovaný těžký druh, který se snadno mísí s vodou. Výsledný mazlavý produkt, který nesnadno hoří a ještě hůř se odstraňuje. A pobřeží s těžko vyčistitelnými mokřinami.

Ropná skvrna foto: ČTK

Experti na pobřeží Mexického zálivu často varovali před jeho potenciálem pro "opravdu velkou" katastrofu, říká Wes Tunnell, odborník na pobřežní ekologii a ropné skvrny z Texaského univerzitního systému. "A tahle je opravdu zlá. Ta veliká, která se nakonec stala," dodává.

Je těžké si představit, že tahle ropná skvrna nebude zničující, míní Ed Overton, profesor Louisianské státní univerzity, který vede federální tým pro posouzení chemického nebezpečí v případě ropných skvrn.

Tu nynější porovnává s další dobře známou hrozbou v této oblasti: "Má to všechny znaky hurikánu páté kategorie." Pokud se podmínky rychle nezmění, pak kamsi podél pobřeží míří zkáza nejvyššího stupně, dodává Overton, který spolupracuje s americkým Národním úřadem pro oceány a ovzduší (NOAA).

Deepwater Horizon

Více než 757 000 litrů ropy denně chrlí vrt společnosti British Petroleum (BP) na místě plošiny Deepwater Horizon, která vybuchla 20. dubna a o dva dny později se potopila.

Záchranáři se s pomocí nejméně šesti na dálku ovládaných plavidel pokoušejí ucpat podvodní vývod, ale zatím nebyli úspěšní. Mezitím silný vítr a vlny ženou olejnatou vodu přes zábrany, které ji měly zastavit.

Odborníci na ropné skvrny pořádají jednou za pár let cvičení, aby si vyzkoušeli reakci na skvrny "národního významu". Jedno z podobných cvičení se uskutečnilo v březnu v Maine.

Horší než Exxon Valdez

Únik ropy v Mexickém zálivu je "kombinací všech špatných věcí, které se mohou stát", a kvůli tomu je mnohem horší než jakákoli katastrofa vymyšlená v rámci cvičení, říká Nancy Kinnerová, ředitelka střediska pro výzkum pobřeží Newhampshirské univerzity. "Je to nelítostné," dodává.

Většina Američanů si v souvislosti s ropnými skvrnami vzpomene na havárii tankeru Exxon Valdez. Ale potenciál a okolnosti nynější katastrofy ji "dalece překračují", říká profesor Malcolm Spaulding z Rhodeislandské univerzity.

Protože se vrt Deepwater Horizon nepovedlo uzavřít a ropa z něj může vytékat ještě další měsíce, měl by být porovnáván s větší a nebezpečnější katastrofou, jíž byl v roce 1979 výbuch ropného vrtu Ixtoc 1 u mexického pobřeží. Ten byl zatím největším mírovým zaznamenaným únikem ropy, říká Tunnell. A nynější únik je "případem ještě horšího scénáře", dodal.

Těžká ropa, co dobře emulguje

Velkým problémem je i druh ropy, která do moře vytéká. Zatímco většina ropy těžené u pobřeží Louisiany je lehčí, tahle je těžší, protože pochází z větší hloubky pod povrchem, říká Overton.

"Pokud bych měl vybrat opravdu špatnou ropu, tak bych sáhl rovnou po téhle. Jediná věc, která na ní není tak zlá, je to, že neobsahuje síru, protože ta opravdu odporně smrdí." První analýzy odebraných vzorků podle něj ukázaly, že obsahuje asfaltu podobné substance, které ji činí lepkavou. To proto, že je tahle ropa starší než většina suroviny v regionu a je velmi hustá. Tahle ropa také velmi dobře emulguje, dodává Overton.

Emulgace znamená, že se důkladně smísí s vodou jako například šampón, vysvětluje profesor Anil Kulkarni z Pensylvánské státní univerzity. Tím vzniká "hustá mazlavá směs podobná čokoládové pěně", dodává.

A jakmile se z ropy stane takováhle hmota, nevyprchává stejně rychle jako normální ropa, nedá se spláchnout stejně snadno jako normální ropa, nemohou ji stejně lehko sníst ropu likvidující mikroorganismy a nijak snadno nehoří, shodují se experti. A tím je vyřazena v podstatě většina nejlepších způsobů, jak likvidovat ropnou skvrnu.

Nebezpečí pro mokřiny

Dalším faktorem je typ pobřežních pláží. Ty mohou být písečné, kamenité nebo bažinaté. Písečné pláže, jaké jsou například na Floridě, se nejsnáze čistí, říká Overton. Zdaleka nejhůř se ropa uklízí z mokřin, a právě tam skvrna míří nejdřív.

Mokřiny jsou tak zranitelné, že je poškozuje už samotná snaha o čištění, vysvětluje Nancy Kinnerová. Jakmile do nich ropná směs pronikne, musí se vysekat porost. Ale ropa se dostává také do půdy, odkud je ji nesmírně těžké dostat, dodává. Běžné bakterie, které ropu jedí, potřebují k práci kyslík, ale v půdě mokřin ho pro tento proces není dostatek.

Autoři: ,