23. ledna 2009 8:48 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tajemství zkázy Titaniku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 27Diskuse
Příď Titaniku, která odpočívá na dně severního Atlantiku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příď Titaniku, která odpočívá na dně severního Atlantiku. |

LONDÝN/PRAHA Kdo si vzpomene na scénu slavného hollywoodského snímku Titanic, v níž nevázaný americký cestovatel Jack Dawson (hvězdně ztvárněný Leonardem DiCapriem) darebácky vytrhne k podlaze přišroubovanou lavičku a drze s ní prorazí uzamčenou mříž, aby utekl z podpalubí a zachránil tak život milované ženy, bude jistě souhlasit se závěry nejnovější austraské studie.

Zprávy, jež v minulých dnech zaplavily britský tisk, totiž ukazují, že počet Britů, jež zahynuli na Titaniku, je nepoměrně vysoký proto, že příslušníci jiných národů, (Američané zejména) si při katastrofě nebrali servítky a předbíhali ve frontě na záchranné čluny. Takové jsou závěry badatele Davida Savageho, který působí na Technické univerzitě v Queenslandu.

Savage studoval námořní katastrofy dvacátého století, aby popsal chování lidí v situacích na pokraji života a smrti. Došel k závěru, že krizové jednání lidí je značnou mírou určeno normami společnosti, z níž člověk vzešel a zejména pak smyslem pro ohleduplnost.

Američané, kteří podle Savageho tento smysl zřejmě postrádají tak měli podle jeho výpočtů o osm a půl procent vyšší šanci na přežití než pasažéři jiných národností, zatímco nejhůře na tom měli být britští gentlemani se sedmi procenty pod průměrem, uvádí deník The Independet. „Projevilo se individualistické zaměření americké kultury, zatímco Britové hrdě dostáli normám slušného chování,“ shrnuje Savage společenský rozměr svých poznatků pro server BBC. Dle svědectví prý došlo na palubě lodi k nevídaným projevům britské svědomitosti. Kapitán lodi, Edward J. Smith, prý dokonce křičel na posádku: „Zůstaňte Brity, hoši, zůstaňte Brity!“

Koho však zasáhl romantický příběh Jacka Dawsona, ale i ten, kdo nemá dojemné americké velkofilmy právě v oblibě, musí se ptát, proč britší gentlemani zamykali příslušníky nižších tříd za mříže v podpalubí, nemluvě o velkém projevu ohleduplnosti britské prominentní lodní společnosti White Star Line, která parník vyzbrojila nedostatečným počtem záchranných člunů.

Markéta Jirková, Lidové noviny
  • 27Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz