Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

‚Tanky v ulicích‘ našeho těla. Jak bojovat proti vysokému cholesterolu?

Zdraví

  5:02
První obranou v boji proti vysoké hladině cholesterolu v krvi je změna životního stylu, pacienti však často tápou, co je vlastně zdravé.
Neviditelný strašák - ilustrační foto

Neviditelný strašák - ilustrační foto foto: Shutterstock

Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny každým rokem přibývá lidí, kteří se kvůli zvýšené či vysoké hladině cholesterolu v krvi musí léčit. V loňském roce vydala tato pojišťovna za 926 tisíc pacientů přes jeden a čtvrt miliardy korun.

Zbraň v boji proti rakovině prsu. Riziko úmrtí může snížit lék na cholesterol

Přitom většina lidí, kteří se kvůli vysokému cholesterolu musí léčit, mohla svému stavu předejít. Prvním a zásadním opatřením, je změnit životní styl – upravit jídelníček a začít se více hýbat.

„Při poslední preventivní kontrole mě lékař upozornil, že mám zvýšený cholesterol a ať s tím začnu rychle něco dělat. Jak mám zdravě jíst, se prý dočtu na internetu, kde je spousta doporučených jídelníčků. Moc jsem pátrat nemusela, věděla jsem, kde dělám chybu. Pečlivěji jsem začala vybírat potraviny a více nad jídelníčkem přemýšlím. Po půl roce jsem už měla odběry v pořádku,“ popisuje svoji zkušenost Aneta Soukupová z Lomu u Mostu.

Záplava protichůdných rad

Jenže mnoho lidí si složením správného jídelníčku jisto není a pátrají právě na internetu. Nakonec jsou někteří zcela zmateni, co vlastně jíst a čemu se vyhnout.

„Média jsou zaplavena často marketingově zaměřenými, a tedy účelovými návody zdravého životního stylu, případně radami nekritických nadšenců, kterým zdánlivě pomohl nějaký bizarní dietní či jiný postup v oblasti životosprávy,“ je si problému vědom vedoucí výzkumu pro aterosklerózu v IKEM Jan Piťha. Ti, kteří si příliš nevědí rady, se mohou obrátit na výživové poradce, případně čerpat z důvěryhodných zdrojů.

„Jako spolehlivější zdroj informací o zdravé výživě nekriticky doporučuji stránky Fóra zdravé výživy, jehož jsem současným předsedou. Objektivněji bych ještě doporučil stránky STOB doktorky Málkové a pro odbornou veřejnost pak stránky České společnosti pro aterosklerózu,“ vyjmenovává docent Piťha zdroje, kde zveřejňované informace podléhají kontrole odborníků.

Stačí zdravý rozum

Při nákupu potravin se také stačí řídit selským rozumem a vyškrtnou ze seznamu věci, které nejsou k životu nezbytné. Právě v uzeninách, tučném mase, sladkostech a polevách je ponejvíce to, co tělu škodí – nasycené mastné kyseliny, transmastné kyseliny a jednoduché sacharidy. Na pozoru bychom se měli mít i před palmovým a především kokosovým olejem, nepřinášejí organismu nic dobrého.

Jeden čas byla démonizovaná také vajíčka, protože žloutek obsahuje cholesterol ve vysoké koncentraci. Tehdy se doporučovalo jíst pouze dvě vejce týdně, nyní se uvádí, že není problém jíst jedno vejce denně, ovšem neplatí to pro každého.

Infarkt - ilustrační foto.

„Už před čtvrtstoletím publikoval holandský profesor Martijn Katan studii, která ukázala, že velká spotřeba vajec zvýší hladinu cholesterolu v krvi jen u každého čtvrtého. Stále však existují rizikové skupiny, například diabetici, kterým by nadměrný příjem vajec mohl uškodit. Vzhledem k tomu, že diabetiků je u nás přibližně milion, nejedná se o okrajovou záležitost,“ podotýká kardiolog Piťha. Čím tedy tyto potraviny nahradit? Mnohem více tělu prospějí ryby, luštěniny, celozrnné pečivo. Z olejů bychom měli používat olivový či řepkový. Právě řepkový a například rýžový olej jsou z tuků nejvhodnější při tepelné úpravě pokrmů.

Plamenometem proti odpadkům

A čím přebytečný cholesterol tak škodí? Problém nastává, když se „zlý“ LDL cholesterol začne hromadit ve stěnách tepen. „Odtud mohou cholesterol vystrnadit jiné částice – takzvaný hodný cholesterol HDL. Umí přepravit nežádoucí cholesterol do jater, která se ho zbaví vyloučením do žluče. Toto opatření ale není dostatečně účinné,“ připomíná docent Piťha. 

„Postupně se LDL částic nahromadí tolik, že tělo využije imunitní systém, původně určený k zneškodnění virů a bakterií. Buňky imunitního systému zvané makrofágy začnou likvidovat přebytky cholesterolu ve stěně tepny velice agresivně, což vede k jejímu závažnému postižení a vzniku takzvaného ateromového plátu. Tento plát, bohatý na tukové látky a agresivní buňky, může tepnu zúžit, nebo dokonce velice rychle uzavřít s následným vznikem například srdečního infarktu či mozkové mrtvice. Jedná se o podobnou situaci, jako kdybyste poslali do městské ulice naplněné odpadky namísto úklidové čety oddíl tanků s plamenomety. Část odpadků je sice odstraněna, ale ulice po takovém opakovaném,úklidu‘ příliš zachovale nevypadá a časem se domy v okolí zřítí a ulici uzavřou úplně a často náhle,“ popisuje průběh aterosklerózy kardiolog Piťha. Vhodný životní styl přitom může udržet naše „ulice“ čisté zcela po dobrém.

Autor: