Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

TBC se v ČR plošně neočkuje. Nemocných je méně

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Tuberkulózy v České republice ubývá, i když se neočkuje plošně a děti se nepřeočkovávají. Loni na 100 tisíc lidí bylo 5,6 nového případu, průměr EU je osm. V Česku bylo zaznamenáno za loňský rok 595 nových onemocnění TBC.
  7:00

Na stejný počet obyvatel má ročně Rusko 110 nových případů, Indie 168 a Afrika 948. S poklesem léčby i očkování se ale objevil nový problém, firmám se nevyplatí malá množství vyrábět a do ČR dodávat, řekl přední odborník na léčbu TBC profesor Vítězslav Kolek.

"Dochází ke snížení dostupnosti léků, očkovací vakcíny i diagnostických testů. Příčina je logická: menší zisk při nízkém výskytu nemoci vede ke snížení zájmu výrobců i distributorů," vysvětlil Kolek, který je předsedou České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Odborná společnost proto připravila seznam životně důležitých léků, vakcín i testovacích látek, které by měly být v ČR vždy v dostatečném množství dostupné a hrazené ze zdravotního pojištění. Léčbu TBC garantuje stát, seznam tedy dostalo ministerstvo zdravotnictví. Mělo by ho zapracovat do připravovaného zákona o léku.

Tuberkulózu objevil Koch před 130 lety

Objev bacilu tuberkulózy oznámil před 130 lety, 24. března 1882, německý lékař Robert Koch. Tehdy osmatřicetiletý bakteriolog nejenže objevil bacil této nemoci, který byl později na jeho počest nazván bacilem Kochovým, ale odhalil také původce cholery a a sněti slezinné (antraxu). Za své objevy týkající se tuberkulózy získal Koch v roce 1905 Nobelovu cenu.

Vědec prokázal, že nákaza se přenáší převážně vykašlávanými hleny a že se tedy jedná o nemoc infekční. V té době totiž převládal názor, že tuberkulóza vzniká následkem špatné výživy nebo že je to jakási forma zápalu plic či rakoviny. Koch zkoumal také mor, malárii, spavou nemoc a další infekční choroby.

Od roku 1982 se z popudu Světové zdravotnické organizace na památku dne, kdy Koch publikoval svůj epochální objev, 24. březen připomíná jako Světový den tuberkulózy.

K prevenci a léčbě nemoci profesor uvedl, že za poslední roky se v ČR stalo víc změn v organizaci péče než předtím za 20 let. V roce 2009 přestalo přeočkování jedenáctiletých a od roku 2010 se neočkují novorozenci plošně, ale jen ti v riziku. Proočkovanost novorozenců klesla z téměř sta procent na pět.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČR převzalo nové doporučené postupy Světové zdravotnické organizace (WHO) pro léčbu TBC. Dřív byla řada variant léčebných postupů, WHO stanovila dva - pro už léčené a pro dosud neléčené. U lidí už léčených je vyšší výskyt takzvané rezistence, běžné léky jim nezabírají. Potřebují dražší léky a složitější kombinace, léčba trvá déle. Pacientů s rezistentní formou je do deseti ročně, většina se nakazila v zahraničí.

TBC se šíří kapénkami, nemocného trápí kašel, s rozvojem nemoci vykašlává hleny s krví, je dušný, má zvýšenou teploty a noční poty. Může mít zvětšené uzliny, změny na kůži, neurologické problémy. Asi 15 procent případů TBC zasahuje jiné orgány než plíce. Příčinu TBC odhalil Robert Koch a v roce 1882 ji na přednášce v Berlíně 24. března představil. Na památku objevu se tento den stal Světovým dnem TBC.

Autoři: ,