Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Telefonní chůze. Další fáze lidské evoluce?

Magazín

  6:16
NEW YORK - Všichni nejspíš znáte typické znaky chůze s chytrým mobilním telefonem v ruce. Buď tak sami chodíte, anebo vás nesmírně otravují ti, kdo bez „chytráčka“ v ruce neudělají doslova ani krok, napsal zpravodajský server The Guardian.
Nadměrné používání telefonů (ilustrační foto)

Nadměrné používání telefonů (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Hlava skloněná, oči přilepené k monitoru, prsty rolující v komentářích a nových příspěvcích na facebooku nebo nastavující filtry na instagramu pro ty nejkrásnější fotky podzimně vybarvených listů. Už tak dost stimuly přeplněný mozek nasává další dávku nekonečného přísunu špatných zpráv. A to vše během chůze po ulici. Bez zakopnutí, upadnutí - či vnímání otrávených pohledů okolí.

Vědci ovšem zjistili, že se kvůli používání mobilního telefonu za chůze mění způsob, jakým se pohybujeme. Výzkumníci z Delawarské univerzity požádali dobrovolníky, aby během chůze na pohyblivém pásu vytáčeli čísla na svých mobilních telefonech. Výsledkem bylo změněné držení těla, které podvědomě zaujalo topornější a schoulenější polohu, aby snížilo riziko pádu.

Takže je nejen hloupé zároveň jít a používat telefon, ale také vás to tlačí do hloupého způsobu chůze. Zde je přehled dalších neduhů spojených s intenzivním používáním mobilního telefonu. A poznámka pro ty, kdo si je budou pročítat online: Posaďte se. Nezapomínejte mrkat. A nehrbte se!

Co vám hrozí?

TEXTOVACÍ PAŘÁTEK Může to znít jako evoluční výhoda, když se nám vyvíjejí téměř dravčí spáry ideální na hraní mobilní hry Pokémon Go. Ovšem následkem jsou ve skutečnosti bolest a křeče v prstech, zápěstí i předloktí kvůli opakovaným pohybům. Jeden průzkum zjistil, že 26 milionů Britů trpí bolestí palce kvůli používání mobilních zařízení. Pamatujete si doby, kdy se tomu říkávalo „Blackberry palec“?

TELEFONNÍ KRK Je známý také pod anglickým označením iPosture, což zní jako název nějaké aplikace - třeba takové, díky které budete ohebnější. Ovšem opak je pravdou. Telefonní krk je ztuhlý a bolavý od toho, jak ho neustále držíte sehnutý, abyste se mohli dívat dolů na svoje mobilní zařízení.

Naše hlavy váží čtyři a půl až pět a půl kilogramu. Když ji držíte dlouhou dobu skloněnou, zatěžujete páteř. Například sklon 15 stupňů zvyšuje zatížení krku na víc než 12 kilogramů. Podle zprávy z roku 2014 se telefonní krk šíří jako epidemie a může vést k trvalému poškození.

POŠKOZENÍ ZRAKU Oční lékaři opakovaně varují, že nadměrné používání chytrých telefonů může vést k dlouhodobému poškození očí, protože modré světlo je potenciálně nebezpečné pro oční sítnici. Syndrom suchých očí, bolesti hlavy i nárůst počtu případů krátkozrakosti - to všechno je spojováno s delší dobou strávenou u mobilních zařízení a počítačů.

SYNDROM FANTOMOVÝCH VIBRACÍ Ne, to vám nezvoní ani nevibruje váš mobilní telefon. To vám jen namlouvá váš přestimulovaný a vystresovaný mozek. Průzkum, který provedla Indianská univerzita, zjistil, že 89 procent vysokoškoláků zažívá fantomové vibrace, když je jejich telefon tichý. Předpokládá se, že jde o následek úzkostného očekávání, což je syndrom, který může postihnout až sedm z deseti uživatelů mobilních telefonů všech věkových kategorií.

INFEKCE Studie Londýnské školy hygieny a tropické medicíny z roku 2011 zjistila v 16 procentech telefonů přítomnost bakterie Escherichia coli, což znamená, že každý šestý telefon je kontaminovaný fekální hmotou. A tím nemáme na mysli populární emotikony ve tvaru hovínka, ale skutečné výkaly. Takže si teď umyjte ruce... a otřete telefon.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!