Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Učíme děti, že každý se může stát rytířem

Magazín

  9:00
Prázdniny jsou minulostí a­ děti si vypráví o letních zážitcích. Někdo prožil dobrodružství u moře, jiný se stal rytířem u přehrady. Třiadvacetiletá studentka Miloslava Bártová už pět let pomáhá mladým lidem ze sociálně slabších rodin. Společně s kamarádem Jindrou Švubem organizuje rytířské tábory, kde se děti učí, že hodnoty rytířů nepatří jen do středověku, ale i­do současnosti.

Rytířské tábory foto: Dana Jiráková

„Oba jsme v dětství jezdili na rytířské tábory. Když hrozilo, že tyto akce skončí tak nás napadlo, že převezmeme štafetu. Spojili jsme síly s občanským sdružením Sarkander, které se věnuje volnočasovým aktivitám pro mládež, a seskupili partu kamarádů.

Pořádáme rytířské tábory pro děti ve věku 9 až 17 let, jezdí k nám z celé Moravy. Letos se tábor obzvlášť vydařil. Díky programu Think Big z Nadace O2 jsme mohli pronajmout velmi dobré tábořiště u přehrady Slezská Harta a nakoupit vybavení, které jindy musíme složitě shánět. Také jsme získali další sponzory, kteří nám pomohli,“ vysvětluje studentka Miloslava.

Rytířské tábory
Rytířské tábory

Rytířské tábory mají každý rok podobný průběh. Děti hrají celotáborovou hru, učí se při ní dovednosti, které se hodí i v běžném životě. Respekt k ostatním, pomoc druhým a také to, že jsou důležitější věci než to, kdo má lepší počítač. Děti mají na táboře jiný životní styl než doma. „Na začátku jim říkáme, že musí vydržet bez mobilů i počítačů. Pro některé je to nezvyk, ale rychle je vtáhne atmosféra na táboře.

Každý večer si děti čtou příběhy rytířů, druhý den společně plní úkoly. Starší pomáhají mladším a ostatní se od nich učí. Jsem moc ráda, když vidím, jak se děti postupně mění. Rytířská pravidla jim přináší ledacos dobrého do života,“ říká Miloslava.

Rytířské tábory

Svět rytířů je pro všechny a tak jsou v něm také děvčata. „Zpočátku je pro ně trochu složitější se zapojit. Snadno si ale i ony získají své místo ve skupině. Naši kluci jsou sice puberťáci, ale dobře ví, že děvčatům se má pomáhat. Když chlapec vidí, že dívka nese něco těžkého či dělá práci vhodnou pro kluka, rád jí pomůže. Zkrátka jako pravý rytíř.“