Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Thomayerova nemocnice nabízí matkám uchování kmenových buňěk

Zdraví

  7:00
PRAHA - Thomayerova nemocnice jako první v ČR nabízí těhotným, aby si při porodu daly uchovat pro léčbu svého dítěte do budoucna kmenové buňky pupečníkové tkáně. Běžně se zde odebírá na přání matek pupečníková krev, kmenové buňky z ní se užívají k léčbě hematologických a onkologických nemocí.

Kmenové buňky foto: Shutterstock

Kmenové buňky pupečníkové tkáně se zatím ověřují, například k léčbě roztroušené sklerózy, cukrovky či autismu. Novinářům to dnes řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení Petr Kolek, na jehož pracovišti se první odběr 24. září uskutečnil.

ČTĚTE TAKÉ:

Kmenové buňky jsou mladé, chorobou a prostředím nezatížené buňky, které se mohou přeměnit na různé buňky či tkáně lidského těla. V Thomayerově nemocnici odebírají pupečníkovou krev deset let, ve veřejné Bance pupečníkové krve ČR je připravena pro každého, komu může zachránit život.

Buňky z pupečníkové tkáně naproti tomu budou uloženy v Rodinné bance pupečníkové krve Cord Blood Center pro použití u toho, při jehož narození byly odebrány. Buňky jsou uchované "v čase nula", kdy je potenciál jejich množení největší, uvedl primář.

Odběr i skladování není levný

Cena odběru a zpracování krve z tkáně pupečníku v rodinné bance je 29 900 korun. Za skladování je roční poplatek 2590 korun. Primář připomněl, že dřív se pupečníková tkáň i krev ničily jako nepoužitelný biologický odpad.

"Chci, aby můj syn měl v budoucnu k dispozici všechny léčebné postupy, a proto jsem se rozhodla pupečníkovou krev i tkáň pro něj uchovat," řekla Markéta Hansen, která první odběr podstoupila.

kmenové buňky - grafika

Léčebné využití pupečníkové krve začalo před 25 lety ve Francii, kde 6. října 1988 byla provedena první tato transplantace u chlapce s Fanconiho anémií. Od té doby se pupečníková krev transplantovala na celém světě více než 30 000 pacientů, počty diagnóz stouply na 80. Odběr a uchování tkáně pupečníku nabídla jako první americká rodinná banka v roce 2010. Koncem roku 2012 mělo uloženou pupečníkovou krev pro vlastní potřebu 2,35 milionu dětí na celém světě, pro rodinné banky je zpracovává 164 laboratoří v 51 zemích. Mezinárodní organizace na podporu dárcovství krvetvorných kmenových buněk eviduje 600 000 jednotek darované pupečníkové krve ve 158 veřejných bankách v 36 zemích.

Rodinná banka pupečníkové krve Cord Blood Center je druhou největší bankou pupečníkové krve v Evropě. Uchovává přes 125.000 transplantátů připravených k použití. Spolupracuje s veřejným registrem Eurocord Slovakia, jehož štěp byl v roce 2010 použit i k léčbě pacienta v ČR.

Autoři: ,