Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Třetina českých snoubenců si objednává svatbu 'na klíč'

Magazín

  7:08
PRAHA - Čeští snoubenci při přípravách jejich velkého dne stále častěji využívají pomoci svatebních koordinátorů. Podle oslovených svatebních agentur profesionální pomocí nepohrdne až třetina budoucích novomanželů. V kurzu jsou romantické "vintage" svatby a honosné vdavky na zámcích.
SVATBA (ilustrační foto)

SVATBA (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Přestože první tuzemské svatební agentury, které vznikaly po vzoru firem v západních zemích, se zde objevily teprve před několika málo lety, koordinátoři si na nezájem snoubenců zatím nemohou stěžovat. Jejich zkušeností v zařizování hostin, svatebních obřadů a veselic podle koordinátorky Kláry Vláčilové Formánkové využije zhruba 30 procent novomanželů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Svatba má být především oslavou úžasného spojení dvou lidí a ne stresujícím zárodkem rozvodu," myslí si svatební koordinátorka Nina Fukalová, která upozorňuje, že starosti s přípravami svatebního dne vlastně nikdy nebyly výhradně v režii snoubenců. Do svatebního kolotoče se zapojují rodiče, sourozenci či přátelé a výsledkem tak nemusí být kýžená svatba snů. Využít služeb profesionála tak může být cestou, jak se vyhnout případným konfliktům v rodině.

Úkolem koordinátora je postarat se o hladký průběh obřadu a ničím nerušenou oslavu. V seznamu poskytovaných služeb agentur je například vítání svatebčanů, kontrola zasedacího pořádku, přebírání květin a pohoštění od dodavatelů, v některých případech také odvoz hostů či pomoc při oblékání nevěsty.

Svatba (ilustrační foto)

V nabídce lze najít i svatbu na klíč, která navíc čítá i pomoc s výběrem dodavatelů, hotelu, květin, výzdoby, fotografa či hudby. Své "ano" si mohou snoubenci říct na svatbě námořnické, historické nebo v retro stylu. Oblíbené jsou zejména rustikální "vintage" svatby nebo honosné zámecké. Stále více snoubenců také opouští od tradiční svatební hostiny a přiklání se spíš k variantě teplého rautu.

Ne všichni ale na širokou nabídku agentur slyší: "Služeb svatebních agentur nevyužívám a ani to nemám v plánu," míní například Barbora Němcová, kterou čeká svatba letos v létě. "Mě totiž vlastně všechno to zařizování docela baví," komentuje svatební přípravy budoucí nevěsta. Ceny za služby koordinátorů na jeden den se pohybují v řádech tisíců korun.

Za svatbu na klíč s kompletním servisem pak snoubenci zaplatí i desítky tisíc. Kromě financí je ale pro snoubence důležitá také míra empatie koordinátora, který by měl zohlednit přání klientů a nabídnout jim svatební den přesně na míru.

Růžové šampaňské (ilustrační foto).

Například mladý podnikatel z Prahy si ale bude případné využití služeb koordinátorky v budoucnu dlouze rozmýšlet. Spolupráce s ní totiž podle něj přípravy na svatbu nejen zpomalila, ale i výrazně prodražila. "Například vybírala dodavatele a služby podle toho, kde měla největší provizi. Řídila se zřejmě tím, že nezáleží na kvalitě služby, protože kolikrát se asi klient vrátí, aby nabízené služby znovu využil?" ptá se.

Podle oslovených svatebních agentur na trendy ve svatbách zatím neměla významný vliv ani krize a s ní spojené šetření. "Svatba je odrazem nejen finančních možností svatebčanů a jejich rodin, ale i vkusu. A na ten krize vliv nemá," podotýká Fukalová. I dnes prý ale platí, že na šatech, fotografovi a snubních prstenech by ženich s nevěstou šetřit neměli.

Autoři: ,