Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tuniské muže vábí plastická chirurgie

Zdraví

  6:32
TUNIS - Botox, lifting nebo liposukce: dosud byly tyto zákroky vyhrazeny výlučně ženám, v Tunisku se ale plastická chirurgie rozmáhá mezi muži, píše agentura AFP. Je to známka vývoje společnosti v otázce tématu, které bylo v této zemi dlouho tabu. V době „světové vesnice“, selfies a sociálních sítí se rozvíjí kult těla a Tunisané se snadněji uchylují ke skalpelu, říká lékař specializující se na estetickou chirurgii Buráví Kotti.

Češi propadli plastickým operacím. Muži tvoří čtvrtinu pacientů foto: Shutterstock

Vysvětluje tím tento jev ve společnosti, kde všeobecně vládnou konzervativní obyčeje. Pro psychologa Kamála Abdalaka tato tendence ukazuje potřebu ukázat vlastní sílu a převahu. „Muž, který chce zdůraznit svou finanční nebo sexuální sílu, se uchýlí k plastické chirurgii ve všech podobách,“ tvrdí.

Péče mužů o estetický vzhled má přitom v Tunisku hluboké kořeny: „Naši předkové si zkrášlovali tělo pomocí nerostů nebo používali hennu na vlasy,“ připomíná. Plastická chirurgie se dnes podle něj stala jakýmsi národním sportem a muži nejsou výjimkou.

Nejhorší plastiky celebrit. Která se opravdu nepovedla?

Lékařka Hadžar Ladžnífová zdůrazňuje, že zákroky u mužů, které jsou dnes velmi žádané, se týkají hlavně těch mladých. Většinou hledají řešení předčasného vypadávání vlasů, zajímají se o chirurgickou úpravu nosu nebo spoléhají na injekce botulinu proti vráskám.

Tato expertka, která působí také v Paříži a v Dubaji, uvádí, že její ordinací v Tunisu dnes měsíčně projde více než 50 mužských pacientů. Jsou to většinou zpěváci, herci, obchodníci, úředníci, televizní hvězdy nebo politici. Mají přitom stejný problém jako ženské pacientky: chtějí vymazat stopy času, vyplnit tváře, mít plné rty a řasy, které se otáčejí směrem vzhůru. „Chtějí být za každou cenu sexy,“ vysvětluje.

Mnoho mužů, kteří se k zákroku uchýlí, o tom nechce mluvit. Jeden sedmatřicetiletý pacient, který přišel, aby se zbavil vrásek na čele, se nicméně svěřuje: „Muž má potřebu vypadat pěkně a líbit se. Proč by neměl využít toho, co mu medicína nabízí?“ Čtyřiatřicetiletý Muhammad, který se před třemi lety rozhodl pro botox, tvrdí, že pokud se muž uchýlí k estetickému zákroku, nijak se to nedotýká jeho mužnosti. Někteří na něho pohlížejí poněkud úkosem, ale jiní chtějí, aby jim vyprávěl podrobnosti, říká.

Abdal Rauf si právě nechal udělat peelingovou masku. „Co je na tom divného, že o sebe pečuji?“ říká. K estetické chirurgii by se ale neuchýlil, soudí, že odporuje islámu. „Ten, kdo si nechá takovou operaci udělat, mění to, co mu dal Bůh, a to je hřích,“ zdůrazňuje.

Plastická chirurgie vs. islám

Jiní Tunisané přitom v touze po dokonalosti neváhají podrobit se těžkým chirurgickým operacím. U padesátníků je to nejčastěji lifting a úprava očních víček a váčků pod očima. Významná je však i poptávka po prodloužení penisu anebo po lipofillingu, zvětšování vlastním tukem, který umožňuje dodat objem penisu či varlatům.

Lékař Amín Zarguní, který je zástupcem ředitele jedné soukromé kliniky, uvádí, že měl v letech 2010 až 2012 denně na deset pacientů, především Evropanů. Pak tuto klientelu kvůli nestabilitě v zemi nahradili Tunisané a v menší míře Libyjci a Alžířané. „Dnes už není v Tunisku estetická chirurgie tabu, soudí.

Autor:
Témata: Tunisko, AFP, Paříž, Dubaj, Tunis