Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Turistika za kníry, to je turecká specialita

Magazín

  7:00
ISTANBUL - Až dosud to byly turecké lázně, káva a slavné přeslazené cukrovinky. K řadě specialit Turecka uznávaných ve světě se pozvolna připojuje i knír. Stále více mužů, jimž se nedostává přirozeného ochlupení, si nechává mužnou ozdobu implantovat, píše agentura AFP.
Knír (ilustrační foto).

Knír (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Kníry, které jsou v západních zemích na ústupu, zůstávají velmi módním atributem jak v Turecku, tak na Blízkém východě. A to do té míry, že se muži, jimž příroda tolik nepřála, neváhají svěřit do rukou plastických chirurgů. Jedním z nich je doktor Selahattin Tulunay. Vede malou, ale prosperující soukromou kliniku, která se dosud specializovala na implantace vlasů, nyní se však přizpůsobila nové poptávce.

ČTĚTE TAKÉ:

"Implantace kníru provádím už asi tři roky. Mnozí muži za mnou přicházejí a říkají mi zhruba toto: Je mi čtyřicet, řídím velký podnik a v zahraničí mě neberou vážně. Chci, aby viděli, že mám knír," svěřuje se chirurg.

Třicátník Engin Koç si již dlouho zoufal ze své jen jemně ochlupené tváře. Implantaci podstoupil před sedmi měsíci. "Chtěl jsem se podobat dávným Turkům, Osmanům, a protože tuto epochu obdivuji, nechal jsem si knír implantovat," říká. "Knír je symbol turecké mužnosti," zdůrazňuje.

Dům bez balkonu

Knír je v Turecku odedávna věcí, kterou tu berou opravdu velmi vážně. Lidové rčení ostatně praví, že "muž bez kníru je jako dům bez balkonu". Jeho tvar zde dokonce ukazuje na politickou orientaci nositele.

"Hustý knír na způsob Stalinova tu je spíše znakem levice nebo Kurdů," vysvětluje antropolog Benoit Fliche z Francouzského institutu pro anatolská studia v Istanbulu. "Jemný, jak ho nosí premiér Recep Tayyip Erdogan, naznačuje nositelovo náboženské a konzervativní přesvědčení. A jestliže je po stranách převislý, svědčí o příslušnosti k extrémní pravici," dodává.

Knír dnes nosí o něco méně Turků z velkých měst, kteří se spíše obracejí k západní módě, ale knír spolu s bradkou zůstávají nezbytností pro mužské pokolení z arabských zemí či z turkofonních republik střední Asie. Muži cestují do Istanbulu, aby zde naplnili svou touhu.

"Turecké televizní seriály vysílané v arabském světě mají velký vliv. Naši pacienti, kteří viděli naše herce, za námi přicházejí a žádají nás, abychom jim udělali stejné kníry a vousy," uvádí doktor Tulumay. Jeho klienti tvoří hlavní část tohoto nového trhu s "ochlupením na tváři". Jen v Istanbulu si ostře konkuruje na 250 soukromých klinik nabízejících tytu služby.

Turistika za knírem

Většina z nich se spojila s cestovními kancelářemi a nabízejí operaci a pobyt v hotelu pro pacienty, jichž se ujmou již na letišti. Ty nejdravější nabízejí velmi odvážné kníry již za 2000 eur (asi 50.000 Kč), tedy mnohem levněji než jejich evropští či američtí konkurenti.

Turistika za knírem tedy dosahuje vrcholu, také v souvislosti s neustálým zvyšováním počtu zahraničních návštěvníků v Turecku, jichž bylo loni podle odhadů přes 35 milionů.

"Každý týden přijímáme 50 až 60 nových pacientů, kteří chtějí transplantaci vlasů, a pět až šest pacientů toužících po knírech," mne si ruce chirurg v istanbulském Hair Center Meral Tala. "A protože naše výsledky jsou mnohem lepší než dříve, předpokládáme, že počet klientů značně vzroste," zdůrazňuje.

Autoři: ,