Sobota 30. března 2024, svátek má Arnošt
130 let

Lidovky.cz

U přijímaček dopadli studenti lépe v češtině než matematice

Věda

  11:41
PRAHA - Při pilotním testování přijímacích zkoušek na maturitní obory, které minulý týden organizoval Cermat, byli žáci úspěšnější v češtině než matematice. U matematiky se jejich úspěšnost věkem zhoršovala, lepších výsledků dosahovali uchazeči o víceletá gymnázia.
Studenti (ilustrační foto)

Studenti (ilustrační foto) foto: MAFRA - Václav Šlauf

Naopak u češtiny byla úspěšnost deváťáků vyšší než žáků pátých tříd. Vyplývá to ze souhrnných výsledků, které poskytlo ministerstvo školství.

Testy z češtiny zvládli žáci průměrně na 57,85 procenta. Zatímco úspěšnost uchazečů o osmiletá a šestiletá gymnázia se pohybovala pod 55 procenty, u zájemců o maturitní obory z devátých tříd to bylo zhruba 59 procent.

Na středních školách začalo testování jednotných přijímaček

V případě testů z matematiky byla průměrná úspěšnost 45,5 procenta. Zatímco uchazeči o osmiletá gymnázia získali v testech 54,17 procenta možných bodů, u deváťáků činila úspěšnost jen 43,12 procenta.

Někteří uchazeči nepokořili ani minimální doporučenou hranici pro přijetí. Z padesáti možných bodů tak získali méně než 20 v češtině a méně než deset v matematice. V případě češtiny byl největší podíl dětí pod touto hranicí mezi uchazeči o studium na osmiletých gymnáziích, 20 bodů nezískalo 16,7 procenta z nich. U matematiky pomyslnou laťku nepřeskočilo nejvíce žáků devátých tříd, 14,8 procenta.

O přijetí rozhodují ředitelé

Neznamená to však, že by nemohli začít studovat na vybrané střední škole. Rozhodování o přijetí je v pravomoci ředitelů, kteří se doporučenou hranicí nemusejí řídit. Vedle pilotních testů musejí přihlížet ještě minimálně ke známkám na vysvědčení, případně mohou zvolit další kritéria.

Pilotního ověřování se zúčastnila více než polovina středních škol s nabídkou maturitních oborů. Nejvíce jich bylo ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. „Testy jednoznačně ukázaly, že jsou dobrým nástrojem pro ředitele škol, protože umí rozlišit, jak a jestli je uchazeč připraven na studium na střední škole, na kterou se hlásí.

Kvituji také, že nikdo nekritizoval validitu testů, jako tomu bylo v minulosti u maturit, a že se osvědčily také otevřené úlohy. Nyní bude následovat široká debata nad výsledky pilotáže,“ uvedl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Se zavedením povinných přijímacích zkoušek z češtiny a matematiky počítá ministerstvo školství od příštího roku. Ministr předpokládá, že se příslušná novela školského zákona stihne schválit do září.

Testy ale zatím nebudou muset být jednotné, školy si budou moci vybrat i vlastní písemné práce nebo testy od soukromých společností. Budou jen muset vyhovět rámcovým předpisům pro jejich podobu, které stanoví prováděcí předpis. Minimální hranice úspěšnosti zatím zůstane jen doporučená.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!