20. listopadu 2008 9:21 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Utajené klenoty magazínu Life

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Legendární fotografie magazínu Life jsou nyní volně přístupné na internetu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Legendární fotografie magazínu Life jsou nyní volně přístupné na internetu. | foto: www.liberatorcrew.com

WASHINGTON/PRAHA Mnohé fotografie z archivu legendárního magazínu Life nebyly nikdy publikovány. A že je o co stát, se od nynějška může přesvědčit každý, kdo má přístup k internetu. Jedinečné snímky slavných osobností i historických událostí totiž nabízí elektronický vyhledávač Google.

Deset milionů černobílých i barevných fotografií z archivu magazínu Life – jednoho z nejstarších amerických časopisů – je od nynějška možné spatřit pomocí internetového vyhledávače Google. Oznámila to společnost Time, která je vlastníkem dnes již nevycházejícího časopisu. Pablo Picasso.

Většinu unikátních snímků veřejnost nikdy nespatřila, avšak mnohé z těch, které publikovány byly, se záhy staly symboly své doby. Fotografie zachycují společenskou atmosféru a důležité události počínaje již osmdesátými lety devatenáctého století, píše agentura AFP.

„Díky převedení fotografií z archivu Life on-line budou lidé po celém světě moci nahlédnout hlouběji do významných historických událostí, ale také se potěšit portréty slavných osobností,“ uvedl Andy Blau, prezident společnosti Life.

„Elektronické zveřejnění milionů fotografií je velkým naplněním smyslu vyhledávače Google, kterým je organizovat informace z celého světa a činit je univerzálně přístupnými a užitečnými,“ dodává manažer internetového gigantu R. J. Pittman k projektu, který je označován za největší skenovací počin v historii. Marilyn Monroe

Nevídaná sbírka Life čítá například snímky zachycující události z doby nacistického Německa, války ve Vietnamu či dokonce záběry z jediného záznamu vraždy amerického prezidenta Kennedyho.

Fotografie si prohlédněte zde
Markéta Jirková, Lidové noviny
  • 4Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!