Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

I dospělí mohou zažít odpoledne plné dobrodružství

Magazín

  15:00
Zažili jsme odpoledne plné dobrodružství. Vytvořili jsme slaměné sochy zvířat a velký labyrint z listí. Na pár hodin jsme si vyzkoušeli, jaké to je být v přírodě, radovat se a tvořit z toho, co nám nabízí,“ vzpomíná Tereza Hejtmánková, která spolu s přáteli pořádá sérii workshopů landartu.

Zažili jsme odpoledne plné dobrodružství. foto: Think Big

Skupina tří mladých se zná z neziskové organizace Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory s pracovišti v Hradci Králové a Horním Maršově. „Já a Míša jsme studovaly pedagogickou fakultu, obor biologie a chemie, kolegyně Majda zase přírodovědu. Práce pro středisko nás naplňuje, protože můžeme ekologii přiblížit žákům ze základních a středních škol. Pořádáme také akce pro učitele a letos nás napadlo, že zkusíme oslovit i mladé lidi mezi 18 a 26 lety,“ říká Tereza.

PSALI JSME

„Chceme ukázat, že i dospělí lidé si mohou užít pobyt v přírodě a zároveň se o ní dozvědět něco zajímavého. Náš první landartový workshop se konal v Novohradeckých lesích, na okraji Hradce Králové. Lidé ani netuší, že to je místo, kde žije řada vzácných živočichů, zejména ptáků.“ říká šestadvacetiletá Tereza.

Chceme ukázat, že i dospělí lidé si mohou užít pobyt v přírodě a zároveň se o ní dozvědět něco zajímavého.

Její tým vysvětlil dvaceti účastníkům workshopu, že landart je umělecký směr, při kterém se člověk inspiruje konkrétní lokalitou a tvoří různé objekty. Účastníci měli společné téma „Cesta“, které každý ztvárnil po svém. „Na závěr workshopu autoři ukazovali svá díla a vyprávěli, co vyjadřují. Potěšilo nás, že se jim líbil tvůrčí způsob poznávání krajiny. Někteří říkali, že si po dlouhé době zkusili práci v přírodě a zavzpomínali na hry z dětských let. To byla asi nejlepší pochvala pro náš tým.“

Právě pro děti a jejich učitele je určena druhá část projektu mladých pedagogů. Tereza a její přátelé připravují unikátní publikaci. „Podařilo se nám získat podporu z programu Think Big od Nadace Telefónica. Díky ní vytvoříme sto výtisků publikace, představíme landart jako pedagogickou metodu práce v krajině. Věnujeme jí knihovnám v našem kraji a aktivním pedagogům zapojených do ekologických aktivit.“

ČTĚTE TAKÉ