Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Afghánci jeví zájem o plastickou chirurgii. Počet zákroků roste

Afghánistán

  7:00
Ještě před deseti lety zde byla plastická chirurgie používána hlavně k nápravě zranění, jaká přinesla desetiletí válek. Nyní v Afghánistánu roste zájem o facelifty, přemodelování nosu nebo liposukci.
Lifting obličeje (ilustrační foto).

Lifting obličeje (ilustrační foto). foto: Shutterstock

I když se to zdá překvapivé, že vzhled může znamenat tolik v zemi, kde je běžná válka, bída a korupce, plastická chirurgie má v Afghánistánu relativně dlouhou historii.

Jak informovala BBC, je to samotný konflikt, který dal místním lékařům specifické dovednosti, které potřebují, aby se z nich stali plastičtí chirurgové. Na jejich bedrech ležela tíha rekonstrukčních zákroků a dalších traumatických válečných zranění, a oni byli schopní své dovednosti přizpůsobit požadavkům.

Chtějí vypadat jako bollywoodské hvězdy

Nyní trh pro jejich zákroky neustále roste a kosmetická chirurgie je zvláště oblíbená mezi mladší generací Afghánců. Ženy plastické chirurgy navštěvují kvůli faceliftům, přemodelování nosu nebo liposukci. Tetování obočí a vlasové transplantace jsou pak oblíbenější u mladých mužů. A zástupci obou pohlaví často požadují konkrétní vzhled podle fotografií bollywoodských herců a hereček.

Zatímco většina klientů výhody plastické chirurgie vítá, někteří kritici se obávají, aby růst poptávky nevyústil v rozšíření "rychlokvašek", kdy tyto zákroky budou provádět nedostatečně vyškolení a zruční chirurgové.

ČTĚTE TAKÉ:

Doktor Nadžíbulláh Nadžíb pracuje na soukromé kábulské plastické klinice a průměrně má dva až tři pacienty denně. Jak sám říká, chirurgové jako on si procvičili schopnosti na obětech dlouhé války, a proto nyní dokážou provádět i ty nejjemnější operace.

"Mnoho dívek chce vytvarovat obočí v čínském stylu, anebo chtějí udělat víčka. Někdy taky chtějí užší a vyšší nos," řekl Nadžíb.

Čtyřicetiletá žena v domácnosti, která se představila jen křestním jménem Šiba, je typickým příkladem Nadžíbovy pacientky. Už si u něj nechala udělat tři zákroky. "Nejdřív jsem si nechala odsát tuk z břicha, pak odstranit váčky pod očima a také přetvarovat obočí," upřesnila. "Když jsem se smála, trápily mě moje vrásky. Teď některé přítelkyně říkají, že vypadám o 14 let mladší. Líbí se mi moje tělo a mnohem líp mi sedí oblečení." Další klientka Sahar si nechala upravit nos. "Teď ho mám užší a vyšší. Nečekala jsem takovou změnu. Když mi sundali obvazy, byla jsem překvapená, bylo to hezčí, než jsem čekala," řekla.

Z umělých vlasů mě bolí hlava, stěžuje si pacient

Afghánská plastická chirurgie začíná být tak úspěšná, že sem lidé dokonce začínají jezdit i ze zahraničí, aby podstoupili zákrok a léčbu za nižší ceny. Běžná úprava nosu v Afghánistánu stojí v přepočtu 300 až 600 amerických dolarů (asi 6000 až 12.000 korun), zatímco na Západě může přijít až na desetinásobek.

S nárůstem poptávky ale sílí i kritika, podle níž klesá kvalita nabízených služeb. Jedním z nespokojených pacientů je Šafí, který tvrdí, že mu léčba přinesla nepříjemné vedlejší účinky. "Doktoři mi natřeli hlavu nějakým olejem, a pak mi implantovali umělé vlasy, aby se připojily k mým vlastním," vzpomíná. "Po pár hodinách jsem měl příšerné bolesti hlavy a pálilo mě v očích. Dozvěděl jsem se, že to jsou vedlejší účinky implantace vlasů. Ale pak jsem si oholil hlavu a zjistil, že mi úplně vybledla kůže na hlavě."

Autoři: ,

Kancelář Suché Vrbné
Kancelář Suché Vrbné

Dobrovodská, České Budějovice - České Budějovice 5
10 200 Kč/měsíc