Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V Česku působí pět sexuálních asistentek pro postižené. Hodina stojí 1200 Kč

Zdraví

  13:45
PRAHA - V Česku začalo působit prvních pět speciálně vyškolených sexuálních asistentek pro lidi s postižením. Na práci s handicapovanými je připravila organizace Rozkoš bez rizika (R-R). Za intimní služby klienti zaplatí. Na mezinárodní konferenci o sexuální asistenci to v Praze řekla výkonná ředitelka R-R Lucie Šídová.
Prostitutka (ilustrační foto)

Prostitutka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle posudku ministerstva vnitra je možné sexuální asistenci poskytovat, ale jen za určitých podmínek. Prostituce v Česku není trestná. „Sexuální asistentky byly dobře vybírány. Samy se pro práci rozhodly. Mají letité zkušenosti s muži a s prací s tělem. V praxi se už s lidmi s postižením setkávaly,“ uvedla Šídová.

Právo na sex

Organizace Rozkoš bez rizika se zaměřuje na pomoc sexuálním pracovníkům a pracovnicím a na prevenci sexuálně přenosných chorob. O možnost sexuální asistence pro handicapované se začala zajímat před dvěma lety. Se zahraničními organizacemi začala spolupracovat na projektu Právo na sex, který podpořilo ministerstvo financí z programu švýcarsko-české spolupráce. Bližší informace jsou na webu www.sexualniasistence.org.

Sexuální asistence funguje ve Švýcarsku, Německu, Dánsku, Belgii, Francii, Rakousku či Nizozemsku. Zájemci a zájemkyně o profesi tam musí absolvovat speciální kurzy či studium.

Zdravotní postižení má každý devátý nezaměstnaný. Firmy láká příspěvek

České sexuální asistentky musely po vyškolení podepsat etický kodex. Volají je klienti či ti, kteří postiženým pomáhají. Ženy se mohou handicapovaných dotýkat a mít s nimi sex. Učí je ale také uvědomit si rozdíly mezi muži a ženami, říkat ne, mluvit o svých potřebách a pohlavním styku, používat sexuální pomůcky či navazovat partnerské vztahy. Pomáhají párům se začátkem intimního života. Informují o antikoncepci. Poskytují také poradenství příbuzným. Hodina vyjde na 1200 korun.

Podle lektora Petra Eisnera, který se specializuje na poradenství pro postižené k sexuálním tématům, lidé vnímají sexualitu postižených stále jako něco „skandálního a úchylného“. „Člověk je vnímán stále jako věc, jako zvířátko, jako věčné dítě,“ podotkl odborník. Podle něj se situace postupně zlepšuje. Odhaduje, že zhruba polovina organizací a zařízení pro postižené „práci se sexualitou klientů“ zvládla a bere je jako muže a ženy, někde jsou ale naopak „na nule“.

Podmínky sexuální asistence

Informace o sexuálních asistentkách si klienti musejí dohledat sami. Organizace či experti jim službu nemohou zprostředkovat. Podle posudku odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality ministerstva vnitra ale mohou zveřejnit seznam či případný odkaz.

Podle právníka odboru Michala Šmída prostituce sice není trestná, ale není ani legálním zdrojem příjmů. Stát postihuje kuplířství. „Sexuální asistenci lze realizovat, ale za určitých podmínek,“ uvedl Šmíd. Podle stanoviska vnitra R-R nemůže asistenci zprostředkovávat, omezí se jen na osvětu, může poskytnout jen celý seznam asistentek, a ne jméno jediné, nebude z toho mít žádný „hmotný prospěch“ a nemůže mít ani zpětnou vazbu, jak služba funguje.

Rozkoš bez rizika nyní vyčká, jak se asistence v praxi osvědčí. Za rok či rok a půl by pak případně uspořádala další školení pro zájemkyně i zájemce o profesi.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...