Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V ČR by mohl být největší laser světa

Věda

  13:03
PRAHA - Šance na umístění víceúčelového obřího laseru ELI (Extreme Light Infrastructure) v České republice rostou. Řekl to vedoucí oddělení rentgenových laserů Fyzikálního ústavu Akademie věd Bedřich Rus, který je považován za českého duchovního otce projektu, který se připravuje v rámci Evropské unie. Pokud se uskuteční, půjde o největší laser na světě.

Laser by mohl být použit i v biologii pro zkoumání buněk.

Čeští vědci ale připouštějí, že jsou stále ve hře Francie, Británie, Maďarsko a Rumunsko, které o umístění laseru rovněž usilují. Rozhodnutí má padnout letos v létě.

Ve prospěch Česka podle Zdislavy Lojdové z Fyzikálního ústavu hovoří to, že se může pochlubit laserovým systémem PALS. Je to společné pracoviště Fyzikálního ústavu a Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd, které je otevřeno zahraničním vědcům. V minulých letech vykazovalo největší počet experimentů mezi pracovišti tohoto druhu v Evropě.

Čeští vědci tedy mají s laserovou technologií zkušenosti. Rus je například koordinátorem pracovní skupiny (Work Package 7A-Lasers), jejímž úkolem je vypracování projektů laserového systému budoucí infrastruktury a výzkum sekundárních zdrojů, zejména zdrojů rentgenových.

Česká strana také založila konsorcium vědeckých institucí, které mají na ELI zájem. Dnes se v Praze koná jeho ustavující zasedání. Jeho členy jsou České vysoké učení technické v Praze, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Technická univerzita v Liberci, Univerzita Karlova v Praze, Univerzita Palackého v Olomouci, Univerzita Pardubice, Západočeská univerzita v Plzni, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a z Akademie věd Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, Ústav fyziky materiálů, Ústav fyziky plazmatu, Ústav přístrojové techniky a Fyzikální ústav, který je koordinátorem projektu.

Laser toho umí mnoho
Naďa Witzanyová z ministerstva školství dnes ocenila rozsáhlou spolupráci akademických pracovišť a vysokých škol, která nemá obdoby. Řekla také, že ministerstvo i česká diplomacie jsou připraveny udělat všechno pro to, aby tato infrastruktura světového významu stála právě v Česku.

Organizátoři projektu mají zajištěny dvě lokality ve Sředočeském kraji vhodné pro umístění laseru. Jsou to pozemky u Dolních Břežan a u Zlatníků-Hodkovic. Budova by mohla stát ve druhé polovině roku 2011.

Technologie by pak mohly být instalovány v letech 2012 a 2013. Pokud bude projekt schválen, Evropská unie by na něj mohla ze strukturálních fondů poskytnout 260 milionů eur.

ELI bude mít výkon asi stokrát větší, než je výkon největších současných zařízení tohoto druhu. Využitelný bude podle Rusa v mnoha oborech, například v biologii pro zkoumání buněk či pro terapii nádorů. Aplikace se zejména týkají holografie molekul proteinů. Díky intenzitě záření laseru by bylo možné zaznamenat hologram a rekonstruovat komplexní biologické struktury. Bude jím také možné vytvořit fyzikální podmínky podobné těm, které existovaly při vzniku vesmíru.

S jeho pomocí bude možné studovat kvantovou fyziku nebo gravitaci, jaká je v blízkosti černé díry. "Takovéto zařízení je snem mikrobiologů, fyzikálních chemiků i mnoha jiných vědců," uvedl Rus.

Po vybudování bude mít ELI mezinárodní status takzvané Evropské výzkumné infrastruktury (European Research Infrastructure). Po uvedení do provozu bude přibližně 80 procent provozních nákladů financováno zahraničními partnery projektu.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...