Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

V horku hodně pijte. Jakou vodu ale vybrat?

Zdraví

  9:55
Pitný režim je podle kardiologa Ivana Majerčáka v současných horkých dnech základem zdraví. Příjem tekutin stoupá, ale ne všechny tekutiny si člověk může dopřát bez omezení. Vyřadit by měl alkohol a také v nabídce vod by měl zvolit tu nejvhodnější.
Kohoutková voda - ilustrační foto.

Kohoutková voda - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Důležité je číst na vodách a minerálkách etikety, vodítkem může být takzvaná vodní pyramida. Je založena na stejných principech jako známější potravinová pyramida.

Lékař, který je předsedou Ligy proti obezitě, připomněl, že bez jídla vydrží člověk týden i více, bez vody jen pár dní. Obecně se rozlišují dva druhy vod - z vodovodu a balená pitná voda, to je voda

Vodní pyramida

Typ vody a doporučené denní množství:

* léčivé vody (minerálky vhodné k léčbě)
- nejvýš dvě až čtyři deci, tedy jednu až dvě sklenice

* přírodní minerální vody (bohaté na minerály s vyšším obsahem solí) - půl litru až litr, tedy tři až pět sklenic

* voda z vodovodu a pramenitá voda s nízkou mineralizací (150 až 400 miligramů na litr) - bez omezení, správný pitný režim zahrnuje dva až 2,5 litru, tedy deset sklenic - neplatí pro kojence a děti do sedmi let

Zdroj: Liga proti obezitě

pramenitá, minerální a léčivá přírodní.

Tekutiny v přízemí pyramidy by se měly pít nejčastěji a v dostatečném množství, směrem k vrcholu pyramidy se příjem vod snižuje a stávají se doplňkem správného pitného režimu, v žádném případě jeho základem.

Tím má být voda z vodovodu a čistá pramenitá voda s nízkou mineralizací, na etiketě má uvedeno 150 až 400 miligramů na litr, což je celkové množství rozpuštěných látek.

Vody s vyšším obsahem minerálů by chronicky nemocní lidé měli pít až po konzultaci s lékařem. "Minerálky bohaté na minerály obsahují přes tisíc miligramů soli v jednom litru, což z nich dělá solné roztoky," upozornil lékař. Za nejvhodnější považuje pro pravidelný pitný režim nízkomineralizované vody.

Balenná voda (ilustrační foto)

Lidé trpící otoky a nemocemi srdce a cév by vody s vyšší mineralizací neměli podle něj pít vůbec. Lidé s vysokým tlakem a nemocným srdcem by měli dát přednost vodám s nízkým obsahem minerálů. Na etiketě by se měli zaměřit na obsah sodíku. Voda pro každodenní pití by neměla obsahovat víc než 200 miligramů sodíku na litr. Pokud je obsah sodíku vyšší, radí Majerčák minerální vody střídat a pít je v omezeném množství.

Při vysokých teplotách a zvýšené fyzické námaze tělo část minerálů ztrácí v potu. Ten ale má nízký obsah minerálů, proto je lépe nahradit ztrátu tekutin vodou s nízkým obsahem minerálů.

Autor: