23. října 2017 8:19 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Jeruzalémě se bude dražit Einsteinův návod na šťastný život

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Albert Einstein | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Albert Einstein | foto: Shutterstock

JERUZALÉM  Dvě ručně psané poznámky Alberta Einsteina, které věnoval poslíčkovi v Tokiu, se vynořily po 95 letech a v úterý se budou dražit v Jeruzalémě. Informovala o tom v neděli agentura AFP. V jedné z nich vědec popsal svou představu šťastného života.

Německý fyzik, který se proslavil zejména díky své teorii relativity, přednášel roku 1922 na několika konferencích v Japonsku. Původ dvou ručně psaných poznámek popsal jejich nynější majitel.

Einstein nechtěl nechat poslíčka, který mu přinesl do tokijského hotelu Imperial poštu, odejít s prázdnou. Nikdo už neví, zda poslíček odmítl spropitné kvůli místním zvyklostem, anebo zda u sebe Einstein neměl peníze. Buď jak buď, vědec dal kurýrovi do ruky dvě německy psané poznámky.

„Pokud budete mít štěstí, budou mít tyto poznámky jednou větší cenu než nějaké spropitné,“ řekl Einstein poslíčkovi podle nynějšího majitele zápisků, jímž je poslíčkův příbuzný.

Na jedné z poznámek, kterou fyzik napsal na papír s logem hotelu, stojí: „Klidný a skromný život přináší více radosti než honba za úspěchem, z níž plyne jen věčný nepokoj.“ Na druhý, bílý papír, si Einstein zapsal přísloví: „Kde je vůle, tam je cesta“.

Oba zápisky se budou v úterý dražit v jeruzalémské aukční síni Winner’s. Mezi draženými věcmi budou i dva dopisy, které Einstein napsal na sklonku života.

ČTK
  • 0Diskuse
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.