Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V létě na opalovací krém určitě nezapomeňte

Zdraví

  7:17
Když je 32 stupňů ve stínu, obloha blankytná a v dohledu ani mráček, je asi každému jasné, že by se měl před sluníčkem chránit. Ale zdravotní riziko hrozí nejen za azurového počasí a na plážích.

Opalování u Eiffelovy věže. foto: Reuters

Kde bychomsi měli na slunce dávat největší pozor, přibližuje kožní lékařka Sylva Zajícová: „Až devadesát procent ultrafialového záření prochází mraky, do stínu slunečníku proniká až padesát procent UV záření a od písku se asi čtvrtina záření odrazí. A neschováme se ani ve vodě. Asi čtyřicet procent záření jí proniká do půlmetrové hloubky.“

Na horách je záření větší

Dávat pozor si podle ní musíme i na horách. Na každých 1000 metrů nadmořské výšky se zvyšuje intenzita slunečního záření až o osm procent. Pozorní by měli být také golfisté, kteří tráví při hře až několik hodin na přímém slunci.

Doktorka Zajícová doporučuje jako nejlepší ochranu před úžehem dostatek tekutin, chodit oblečený a vyhledat stín mezi 11. a 14. hodinou, kdy je intenzita slunečního záření nejvyšší. „Měli bychom také používat fotoprotekční, tedy ochranné krémy s vhodným faktorempodle našeho fototypu kůže. Tyto krémy by měly ochránit strukturu kůže před UV zářením. Faktor SPF, který je uváděn na každém krému, udává, kolikrát déle můžeme být na slunci oproti době bez použití ochranného faktoru. VEU je číslování sjednoceno a nejvyšší faktor je nyní 50+,“ vysvětluje Sylva Zajícová.

Vedlejší tabulka vám pomůže určit, který jste fototyp a jaký druh ochranného krému se doporučuje na běžnou a venkovní aktivitu. Co znamenají hodnoty ochranného faktoru? Čísla 2–12 označují nízkou ochranu, 12–30 je středně vysoká ochrana, 30–50 vysoká ochrana, 50+ velmi vysoká ochrana. Běžnou denní aktivitou rozumíme například pohyb po městě cestou do práce a z práce či v autě. Jako venkovní aktivitu chápeme například sport, pobyt v tuzemských letoviscích a podobně.

Všímejte si mateřských znamének

Opalování také ovlivňuje mateřská znaménka. Přílišné vystavení kůže slunci může být i z tohoto hlediska nebezpečné. Jak často bychom si tedyměli nechat vyšetřit znaménka a čeho si máme na kůži všímat?

„Vyšetření znamének bych doporučila minimálně jedenkrát ročně. Pokud však na kůži vznikne zcela nové znaménko nebo jsme si všimli nějakých změn u původních znamének, měl by se pacient nechat vyšetřit ihned. Doporučila bych vyšetření nejmodernějším digitálním dermatoskopem,“ uzavírá doktorka Sylva Zajícová.

Autor:
Témata: záření, kůže