Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V Libérii ignorují zákazy kvůli ebole, mrtvá těla dávají na ulici

USA

  7:00
MONROVIA - Příbuzní obětí nebezpečného viru ebola, který v západní Africe zabil již 887 lidí, údajně často ignorují pravidla stanovená liberijskou vládou, která mají pomoci zabránit šíření nemoci. Namísto toho, aby přiznali, že zemřel člen jejich rodiny a čekali na zdravotníky, kteří je umístí do karantény, se mrtvých těl raději zbavují tím, že je pohodí na ulici. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní představitele.

Ochrana od hlavy k patě foto: Reuters

Největší problémy s virovým onemocněním hlásí právě Libérie, Sierra Leone a Guinea. V pondělí potvrdily druhý případ nakažení virem eboly i nigerijské úřady. Jedná se o lékaře, který ošetřoval Liberijce Patricka Sawyera, jenž zákeřné nemoci podlehl na konci července krátce po příletu do největšího nigerijského města Lagosu.

V úterý úřady oznámily, že celkem nyní vykazuje symptomy nemoci osm lidí, kteří byli se Sawyerem v kontaktu. Liberijec s americkým občanstvím přiletěl do Lagosu 20. července, na letišti zkolaboval a po pěti dnech v nemocnici zemřel.

Nařízená kremace

Liberijští představitelé v pondělí nařídili kremaci všech obětí. Spalování lidských ostatků není součástí liberijské pohřební kultury, těla se většinou ukládají přímo do hrobu, poznamenala BBC. Tento postup však podle liberijských úřadů vedl často k nechtěnému kontaktu s tělními tekutinami zesnulého a následnému přenosu viru.

O ebole:

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. V

ůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.

Všichni příbuzní nakažených by rovněž měli být ve snaze o zastavení šíření viru umístěni do karantény. Snaží se tomu ale vyhnout a raději se zbavují těl, uvedl liberijský ministr informací Lewis Brown. V případě nahlášení úmrtí na ebolu se totiž obávají, co je čeká, a vzhledem k vysoké úmrtnosti považují umístění do karantény za "smrtící past".

"Snaží se proto odstranit těla ze svých domovů a nechávají je na ulici. Riskují tak, že se nakazí," uvedl liberijský ministr. "Žádáme obyvatele, aby těla nechali doma, my si je vyzvedneme," dodal.

V Africe se ebolou nakazili již dva Američané. První z nich je lékař Kent Brantly, který je již ve Spojených státech, kam ho na specializovanou kliniku v Atlantě dopravil letecký speciál. Brantlyho stav se zlepšuje. Dnes do USA dorazila i zdravotnice a misionářka Nancy Writebolová.

ČTĚTE TAKÉ:

Epidemie eboly vypukla v únoru v Guineji a hlavně kvůli čilým přeshraničním stykům místního obyvatelstva se rozšířila i do Sierry Leone a Libérie.

Autoři: ,